Wiosna 2024. Co na zabieg T1 w zbożu i dlaczego?
T1 na plantacjach zbóż ozimych - to pierwszy zabieg fungicydowy, a więc przeciwgrzybowy. Eksperci mówią, jakie środki w tym sezonie do jego przeprowadzania zastosować.
Krzysztof Czarnocki, główny technolog ds. kukurydzy i rzepaku w firmie Elvita
Produktem, który polecamy na zabieg T1, jest Areapak Netan T1. To kompleksowy zestaw zwierający takie substancje czynne, jak: fenpropidyna, tebukonazol oraz metrafenon. Kilka mechanizmów działania skutecznie zwalcza istniejące infekcje oraz zabezpiecza rośliny przed wystąpieniem kolejnych chorób. Areapak Netan T1 bardzo dobrze radzi sobie nawet na polach, na których często uprawiane są rośliny zbożowe.
Beata Sobczak, Product Manager w CIECH Sarzyna S.A.
Zabieg T1 jest kluczowy aby ochronić potencjał plonotwórczy plantacji. Brak ochrony to potencjalne straty w plonie wynoszące średnio od 30 do nawet 60%. Ważne jest więc, aby przygotować zdrową „bazę” na cały sezon wegetacyjny. Pierwszą ochronę nalistną w zbożach wykonujemy najlepiej do fazy BBCH 31, czyli do pierwszego kolanka.
Z każdym sezonem zmniejsza się liczba dostępnych środków ochrony roślin, w tym i fungicydów. W ofercie CIECH Sarzyna na sezon 2024 proponujemy kompleksowe rozwiązanie na T1, czyli preparat Tokama w dawce 1 litr na hektar.
Paweł Talbierz, specjalista ds. ochrony upraw, Corteva Agriscience Polska
Oczywiście najlepsze rozwiązania to te, które zawierają minimum dwie substancje czynne, stąd też biologicznie skutecznym partnerem dla proquinazydu jest protiokonazol, który działa wyniszczająco na mączniaka, a ponadto chroni zboża przed całym kompleksem chorób podstawy źdźbła. Produktem zawierającym obydwie substancje czynne jest WirtuozPro, który w zalecanej dawce 0,75 l/ha zawiera 150g protiokonazolu na hektar, skutecznie chroniąc plantacje przed najgroźniejszymi chorobami. Wybrana technologia powinna także zwalczać choroby liści tj. septoriozy czy rdze, które w dosyć dużym nasileniu występują na polach. WirtuozPro wykazuje równie wysoką skuteczność również w przypadku tych chorób.
Czytaj także: