Co ma wpływ na skuteczność oprysków?
Wpływ odczynu cieczy opryskowej na skuteczność działania zarówno regulatorów wzrostu, fungicydów, jak i insektycydów jest ogromny. Pokazują to liczne badania naukowe na plantacjach rzepaku ozimego.
- W wyniku obniżenia pH cieczy opryskowej zauważono istotną zmianę zarówno pokroju rośliny w jej jesiennym projektowaniu, jak i również skuteczniejsze działanie insektycydów, a co za tym idzie, uzyskano przyrost plonowania w porównaniu do obiektu kontrolnego - informuje firma Chemirol.
ph wody a działanie substancji czynnych środków ochrony roślin
Szczególnie wrażliwa na działanie wysokiego pH wody jest grupa pyretroidów oraz neonikotynoidów - tak szeroko stosowana w uprawach.
- Przykładem jest acetamipryd oraz deltametryna, które wykazują znacznie większą skuteczność w odczynie cieczy zbliżonej do wartości 4,5 - 5,5. Regulatory wzrostu wykazują dużo wyższą skuteczność działania w przedziale pH 5,0 – 6,0. Fungicydy natomiast w przedziale 5,5-6,5. Optymalny zakres odczynu dla między innymi regulatorów, fungicydów czy insektycydów przedstawiamy w zamieszczonej poniżej tabelki. W związku z tym odpowiednie pH dla jesiennych zabiegów fungicydowo-regulujących powinno wynosić w granicach 5,5 - informuje Chemirol.
Zwraca przy tym uwagę na to, że zabieg fungicydowo-regulujący jesienią jest niejednokrotnie obarczony wieloma niesprzyjającymi czynnikami pogodowymi, takimi jak: temperatura, wiatr czy opady.
- W związku z tym skuteczność wykonywanego zabiegu musi być zmaksymalizowana. Wadliwa regulacja pokroju roślin jest istotnym problemem w uprawie rzepaku, a intensyfikacja produkcji rolniczej i stale rosnące koszty przyczyniają się do nasilenia tego zjawiska - uczula Chemirol.
Klucz do skutecznych zabiegów
Chemirol podkreśla, że badanie wody to klucz do skutecznych zabiegów:
- Wydawać by się mogło, że najważniejszymi aspektami, na które powinniśmy zwrócić uwagę, aby uzyskać maksymalny efekt działania zabiegów fungicydowo-regulujących to faza rozwojowa rzepaku oraz odpowiednie warunki pogodowe, natomiast bardzo często zapominamy o podstawach tworzenia mieszanin zbiornikowych, czyli jakości wody.
Co poprawia jakość cieczy roboczej?
W związku z powyższym podczas tworzenia mieszaniny zbiornikowej, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zastosowanie kondycjonera wody, który poprawi nam jakość wody, a przede wszystkim dostosuje pH cieczy do optymalnego. - Stablix pH jest nowoczesnym adiuwantem zmiękczającym wodę i regulującym pH cieczy opryskowej - informuje Chemirol. - Analizując szereg wyników badań, stwierdzić można, że łączna aplikacja kondycjonera wody Stablix pH z regulatorami wzrostu, fungicydami jak i również insektycydami wpływa korzystnie na jesienne zabiegi wykonywane w rzepaku - dodaje.
Czytaj także: