Nie ryzykuj! Przez środki ochrony roślin możesz stracić pieniądze z dopłat
Przed zastosowaniem chemicznych środków ochrony roślin muszą zostać wykorzystane wszelkie dostępne działania i metody ochrony przed agrofagami: płodozmian, agrotechnika, odpowiednie odmiany, optymalne terminy oraz właściwe nawożenie, aby ograniczyć stosowanie pestycydów.
Prawidłowa i precyzyjna aplikacja pestycydów
Użytkownik środków ochrony roślin jest zobowiązany zapewnić prawidłową i precyzyjną aplikację pestycydów. Wymóg ten może być spełniony tylko z wykorzystaniem sprzętu, który jest sprawny technicznie i skalibrowany. Sprawność sprzętu jest kontrolowana podczas okresowo przeprowadzanych badań (np. w przypadku opryskiwaczy polowych i sadowniczych co trzy lata). Pierwsze badanie nowego sprzętu należy przeprowadzić nie później niż po upływie pięciu lat od dnia jego nabycia. Kalibracji sprzętu dokonuje samodzielnie jego użytkownik.
Do stosowania środków ochrony roślin trzeba mieć szkolenie
Osoby stosujące środki ochrony roślin muszą odbyć szkolenie w tym zakresie. Uprawnienia do stosowania środków ochrony roślin mają również osoby, które odbyły szkolenia z zakresu doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin, integrowanej produkcji roślin lub posiadają kwalifikacje przewidziane ustawą.
PIORiN może nawet wydać decyzję zakazującą stosowania środków ochrony roślin
Za nieprzestrzeganie zasad wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin grożą mandaty karne, a także sankcje finansowe, których wielkość uzależniona jest od wielkości nielegalnej sprzedaży. Za wprowadzanie do obrotu podrobionych środków ochrony roślin grozi ponadto odpowiedzialność karna, z karą pozbawienia lub ograniczenia wolności włącznie.
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w przypadkach stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie stosowania środków ochrony roślin stosuje sankcje karne wynikające z ustawy: nakłada mandaty, a w przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia przepisów może zostać wydana np. decyzja zakazująca stosowania środków ochrony roślin do czasu ukończenia szkolenia podstawowego.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w stosowaniu środków ochrony roślin, które mogą mieć wpływ na przekroczenia norm pozostałości środków ochrony roślin, PIORiN informuje Państwową Inspekcję Sanitarną.
PIORiN współpracuje również z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), a stwierdzone nieprawidłowości mogą mieć duży wpływ na wysokość wsparcia wypłacanego przez Agencję.