Ma to znacznie w ochronie rzepaku. Te szkodniki trzeba odróżniać

Zwraca na to uwagę w specjalnym komunikacie na Platformie Sygnalizacji Agrofagów Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy.
Zanim samice złożą jaja...
- W ochronie rzepaku ozimego duże znaczenie ma ograniczanie strat powodowanych przez larwy chrząszczy żerujących wewnątrz tkanek roślin - informuje IOR-PIB.
Zaznacza jednocześnie, że jednymi z najistotniejszych agrofagów z tej grupy są: chowacze łodygowe i pchełka rzepakowa. Stadia szkodliwe, które znajdują się już wewnątrz roślin (w ogonkach liściowych, łodygach), na co uczula Instytut, są trudne do zwalczenia, a ich zamarcie wewnątrz może spowodować powstanie niekorzystnych procesów gnilnych, które dodatkowo zaszkodzą roślinie.
- Dlatego duże znaczenie ma profilaktyka i monitoring upraw, który pozwala na odpowiednie wczesne wykrycie agrofaga oraz podjęcie działań jego zwalczania. Ważne jest, aby zabieg chemicznego zwalczania wykonać zanim samice złożą jaja do roślin - tłumaczy IOR-PIB.
Był z tym problem w poprzednim sezonie
Instytut zwraca uwagę na to, że w poprzednim sezonie wegetacyjnym podczas monitoringu upraw rzepaku ozimego zdarzało się, że w roślinach odnajdowano w tym samym czasie larwy pchełek i chowaczy.
- Oba rodzaje larw mają niewielkie rozmiary ciała i mogą być mylone ze sobą, co skutkuje np. złą oceną skuteczności zabiegów. Obecność larw pchełki rzepakowej w roślinach świadczy o nieskutecznej ochronie plantacji w okresie jesieni, natomiast zasiedlenie roślin przez larwy chowaczy to wynik błędów w ochronie lub jej zaniechanie wczesną wiosną - wyjaśnia Instytut.
Błędy w identyfikacji obu rodzajów larw, na co uczula IOR-PIB, mogą skutkować także pojawianiem się bezpodstawnym żądaniom reklamacji środków ochrony roślin. Z reguły, jak tłumaczy Instytut, larwy pchełek pojawiają się w roślinach wcześniej - chrząszcze składają jaja do ogonków liściowych już jesienią, a larwy żerują do wiosny, będąc aktywnymi nawet w cieplejszych okresach zimy. Samice chowaczy łodygowych (czterozębnego i brukwiaczka) składają z kolei jaja zwykle wczesną wiosną. - Anomalie pogodowe mogą jednak być przyczyną wydłużenia okresu składania jaj przez pchełki, natomiast chowacze mogą na plantacjach pojawiać się wcześniej i składać jaja już np. w lutym. Doprowadza to do sytuacji, że larwy pchełek i chowaczy mogą występować w roślinach w tym samym czasie. Dla właściwej ochrony roślin i skutecznego ograniczana szkodliwych gatunków niezbędna jest umiejętność rozpoznawania ich larw, które niestety są notorycznie mylone, mimo wyraźnych cech morfologicznych odróżniających je od siebie - tłumaczy IOR-PIB.
Jak odróżnić larwy chowacza od larw pchełki?
W związku z powyższym, jak informuje Instytut, rozpoznając szkodniki należy bazować na różniących je cechach morfologicznych wymienionych poniżej.
Główne cechy różniące larwy:
- chowacze mają ciało bardziej walcowate, pchełki spłaszczone;
- pchełki koniec ciała mają przyciemniony, chowacze nie;
- pchełki za głową mają ciemny fragment pierwszego segmentu ciała, chowacze nie;
- chowacze mają głowę skierowaną w dół, pchełki do przodu;
- chowacze nie mają nóg, pchełki tak.
-