Jakie insektycydy wybrać do zwalczania szkodników łuszczynowych?
Jak rozpoznać chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika?
Chowacz podobnik to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych o długości ciała do 3 mm, ciemnoszary pokryty białymi łuskami oraz mający czarno-brunatne stopy. Na środku przedplecza ma jasną białą linię. Rozwija się jedno pokolenie w ciągu roku. Zabieg insektycydowy wykonywany jest w celu zwalczenia chrząszczy.
Samice chowacza podobnika wygryzają otwory w młodych łuszczynach i składają do jej wnętrza jedno jajo. Szkody w uprawie rzepaku, powoduje rozwijająca się w łuszczynie larwa, która niszczy nasiona (do około 7 sztuk). Larwa ma długość do 5 mm, jest biała z brunatną głową.
Wygryziony otwór jest miejscem, przez które pryszczarek kapustnik może złożyć jaja do wnętrza łuszczyny. Pryszczarek kapustnik niewielka brunatna muchówka z żółto-czerwonym odwłokiem o długości ciała do 2 mm. W ciągu roku na rzepaku ozimym mogą żerować dwa pokolenia. Samice składają jaja do wnętrza łuszczyn wykorzystując otwory wygryzione przez chowacza podobnika lub inne uszkodzenia łuszczyn. Samice składają więcej niż jedno jajo do łuszczyny. Larwy pryszczarka kapustnika najpierw są przezroczyste, z czasem w trakcie żerowania przechodzą przez kolor biały, żółty do pomarańczowego, ich długość nie przekracza 2 mm.
Progi ekonomicznej szkodliwości szkodników
W przypadku chowacza podobnika środki owadobójcze stosuje się po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości w celu zwalczenia formy dorosłej szkodnika. Zabieg środkami ochrony roślin z grupy insektycydów należy przeprowadzić, gdy wystąpi 1 chrząszcz na 1 roślinie. Jeżeli równocześnie występuje duża presja pryszczarka kapustnika, to aplikację środka owadobójczego można wykonać po stwierdzeniu 1 chrząszcza na 2 rośliny. Dla pryszczarka kapustnika próg ekonomicznej szkodliwości wynosi 1 owad na 1 roślinę. Celem aplikacji insektycydu jest zwalczenie muchówki przed złożeniem jaj.
Lustracje plantacji rzepaku ozimego należy rozpocząć już przed kwitnieniem, wówczas występują pierwsze naloty szkodników łuszczynowych. Monitoring należy prowadzić również po wykonaniu zabiegu insektycydowego. W praktyce rolniczej jest on łączony z aplikacją fungicydu w fazie opadania płatka. W przypadku dużej presji pryszczarka kapustnika po pierwszym zabiegu może wystąpić konieczność wykonania drugiej aplikacji środka owadobójczego.
Dlaczego niezbędne jest zastosowanie insektycydu?
Larwy pryszczarka kapustnika i chowacza podobnika w sposób bezpośredni powodują obniżenie poziomu plonu – niszczą nasiona. Równie duże znaczenie ma pośredni negatywny wpływ na wielkość plonu. Uszkodzone łuszczyny szybciej zamierają i mogą się otwierać.
Dodatkowo na zasiedlonych przez larwy łuszczynach mogą żerować ptaki, które rozrywają łuszczyny w poszukiwaniu pokarmu. Miejsce składania jaj przerywa ciągłość łuszczyny, co ułatwia infekcję grzybami patogenicznymi powodującymi czerń krzyżowych i szarą pleśń. Porażone przez choroby łuszczyny szybciej zamierają i mogą się osypywać.
Jakie substancje czynne są najbardziej przydatne?
Liczba środków owadobójczych z roku na rok zmniejsza się. Wiąże się to także, ze spadkiem liczby preparatów, które mogą być zastosowane w rzepaku ozimym.
Aktualną ofertę sprawdzić na stronie firmy Osadkowski:
W praktyce rolniczej najczęściej do zwalczania szkodników łuszczynowych wykorzystywana jest substancja czynna acetamipryd z grupy pochodnych neonikotynoidów.
Dużą zaletą tej substancji czynnej jest jej wielokierunkowe działanie na roślinę, działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie co w połączeniu z działaniem żołądkowym na szkodniki, umożliwia dłuższe utrzymanie skuteczności na szkodniki gryzące i ssące, niż w porównaniu do innych substancji np. z grupy pyretroidów. Acetamipryd działa również kontaktowo na szkodniki. W celu spotęgowania efektu szybkości działania jest on łączony w formie użytkowej lub w mieszaninie opryskowej z pyretroidem.
Jakie środki owadobójcze wybrać?
W rekomendacji firmy Osadkowski znajdują się środki ochrony roślin z grupy insektycydów, które umożliwiają przeprowadzenie skutecznego zabiegu zwalczania szkodników łuszczynowych. Jednym z nich jest Lanmos 20 SP, zawiera on w swoim składzie substancję czynną acetamipryd. Z kolei drugim, jest TopGun 050 CS, jest to pyretroid oparty o substancję czynną lambda-cyhalotryna.
Wybór odpowiednich rekomendacji umożliwi spotęgowanie działania kontaktowego na szkodniki. W przypadku chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika jest to szczególnie ważne, ponieważ wymagane jest zwalczanie formy dorosłej przed złożeniem jaj. Dodatkowo działanie wgłębne i systemiczne substancji czynnej acetamipryd na roślinie rzepaku wydłuży efekt działania.
ZOBACZ TAKŻE: Fungicydy na zboża - Osadkowski rekomenduje Technologiczny Fenomen
- Tagi:
- rzepak
- ochrona roślin
- Osadkowski