Groźne wirusy w uprawie buraka cukrowego
W tym roku Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy przebadał rośliny buraka cukrowego pochodzące z woj.: wielkopolskiego, dolnośląskiego, pomorskiego oraz zachodnio-pomorskiego pod kątem obecności wirusów.
- Rośliny charakteryzowały się objawami w postaci żółknięcia liści, często rozpoczynającego się od szczytów i brzegów blaszek liściowych, deformacji powierzchni i mozaiki - wyjaśnia IOR-PIB.
Mszyce wektorem chorób wirusowych w uprawie buraka cukrowego
Za pomocą testów serologicznych DAS-ELISA w badanym materiale stwierdzono obecność wirusa żółtaczki buraka (beet yellows virus, BYV), wirusa zachodniej żółtaczki buraka (beet western yellows virus, BWYV) oraz wirusa mozaiki buraka (beet mosaic virus, BtMV). - Wirusy te przenoszone są głównie przez mszycę burakową (Aphis fabae) oraz mszycę brzoskwiniowo-ziemniaczaną (Myzus persicae) - zaznacza Instytut.
Informuje jednocześnie o tym, że obecność wirusów może powodować straty w plonie buraka sięgające nawet do 30-50%. Porażone wirusami rośliny mają z ograniczoną powierzchnie asymilacyjną liści. Charakteryzują się też obniżoną zawartością cukru w korzeniach, co w rezultacie obniża ich jakość przemysłową. - Z tego względu w przypadku pojawienia się ognisk infekcji na polach uprawnych buraka cukrowego podejrzane rośliny należy usunąć oraz bezwzględnie zwalczać mszyce - wektory wirusów, aby w ten sposób zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusów na polach uprawnych - radzi IOR-PIB.. Podkreśla jednocześnie: - Ważne jest również usuwanie chwastów, które mogą pełnić rolę rezerwuarów wirusów.
Wirus przenoszony przez grzyba
Wstępne wyniki badań przeprowadzonych za pomocą testów DAS-ELISA wskazały także na obecność nowego wirusa w uprawie buraka w Polsce: beet black scorch virus (BBSV). Jest on przenoszony przez grzyba Olpidium brassicae.
- Jak dotąd jego obecność potwierdzono w licznych krajach europejskich, takich jak: Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Hiszpania i Wielka Brytania - wylicza Instytut.
Zaznacza jednocześnie, że uzyskane pierwsze wyniki badań serologicznych będą potwierdzane za pomocą metod molekularnych.
Czytaj także:
Skośnik buraczak na plantacjach. Zachowaj czujność