Chowacz podobnik w rzepaku. Czym go wyeliminować?
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu informuje na Platformie Sygnalizacji Agrofagów o pojawieniu się na plantacjach rzepaku ozimego chowacza podobnika.
- W uprawach rzepaku ozimego odnotowano bardzo liczne występowanie chrząszczy chowacza podobnika (C. obstrictus), znacznie przekraczające próg ekonomicznej szkodliwości (podczas kwitnienia (od BBCH 60) w rejonie słabego występowania pryszczarka kapustnika: 1 chrząszcz na 1 roślinie, a w rejonie licznego występowania pryszczarka kapustnika: 1 chrząszcz na 2 rośliny) - uczula IOR-PIB.
Chemiczne zwalczanie chowacza podobnika, jak podaje Instytut, podobnika należy wykonać po wykształceniu się pierwszych łuszczyn, zwracając szczególną uwagę na ochronę zapylaczy. - Zabieg należy wykonać po zakończeniu lotu pszczół, przestrzegając prewencji - podkreśla IOR-PIB.
Na ten sam aspekt w wywiadach dla “Wieści Rolniczych” uczulała dr Joanna Gałązka z Polskie Stowarzyszenia Ochrony Roślin.
- Tutaj kluczowy jest właśnie to prawidłowe stosowanie środków ochrony roślin. Nawet jeżeli mamy w etykiecie napisane, że jest środek bezpieczny dla pszczół to jednocześnie nie oznacza że możemy tym środkiem pszczoły spryskiwać - czyli środki ochrony roślin, co do zasady, stosujemy wtedy, kiedy na plantacji pszczół nie ma - czyli albo stosujemy na plantacji, która nie jest atrakcyjna dla pszczół, nie ma tam kwitnących roślin albo spadziujących, a jeżeli mamy zboża, to nie ma tam kwitnących chwastów w łanie. to jest jedna - zaznaczyła ekspertka.
Chowacz podobnik - żerowanie tego szkodnika
Chrząszcze chowacza szkodnika przelatują na pola rzepaku w okresie kwitnienia - w momencie, gdy temperatura przekracza 13˚C. Szkodniki te na rzepaku powodują zarówno bezpośrednie szkody (w postaci niszczenia zawiązków nasion w łuszczynie), jak i pośrednie (polegające na ułatwieniu zaatakowania rzepaku przez pryszczarka kapustnika).
Rośliny uszkodzone chrząszcze chowacza podobnika często porażane są też przez choroby: czerń krzyżowych i szarą pleśń.
Przykładowe preparaty do walki z chowaczami podobnikami w rzepaku ozimym
Źródło: Wyszukiwarka ŚOR MRiRW
Czytaj także:
Słodyszek rzepakowy w natarciu - czym go zwalczyć? [WIOSNA 2024]
- Tagi: