Choroba szalonych krów (BSE) w Europie
Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności wydał raport o przypadkach tzw. choroby szalonych krów.
Dokument przygotowany przez EFSA (Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności) podsumowujący 2015 r., potwierdza niską liczbę nowych przypadków tzw. choroby szalonych krów (BSE), wykrywaną w krajach UE. Po przebadaniu w ubiegłym roku 1,4 mln sztuk bydła w krajach Wspólnoty stwierdzono zaledwie pięć przypadków tej choroby (jeden w Irlandii, jeden w Słowenii, jeden w Hiszpanii oraz dwa w Wielkiej Brytanii).
Czytaj także: Groźna choroba zagraża polskiemu bydłu? KLIK
- Dwa przypadki BSE, tj. jeden w Irlandii (zwierzę urodzone w 2009 r.) oraz jeden w Wielkiej Brytanii (zwierzę urodzone w 2010 r.) były tzw. „klasyczne”, gdyż dotyczyły zwierząt urodzonych po 2001 r., tj. od kiedy obowiązywały bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące pasz dla zwierząt (Unia Europejska zakazała stosowania przetworzonych białek zwierzęcych w żywieniu przeżuwaczy już w 1994 r., rozciągając zakaz na wszystkie zwierzęta gospodarskie w 2001 r.) - podaje FAMMU/FAPA.
Dlaczego "klasyczne" przypadki BSE nadal się pojawią?
- Może się wydawać, że liczba wykrywanych przypadków BSE w ostatnich latach jest bardzo mała w porównaniu do tysięcy zwierząt zakażonych w szczytowym momencie kryzysu BSE. Poprzednie roczne raporty, opracowywane przez Komisję Europejską, wykazywały dwa przypadki „klasycznego” BSE w 2013 r. oraz trzy przypadki w 2014 r., przy równoczesnej liczbie tzw. przypadków nietypowych (spontanicznych) od pięciu do ośmiu - komentują analitycy FAMMU/FAPA.