Chianina, starożytna rasa bydła przyszłością?
Przed ponad dwoma tysiącami lat obrzędy religijne bez bydła tej rasy nie mogły się odbywać. Płaskorzeźba przedstawiająca takie zwierzę znajduje się nawet na placu Forum Romanum - najstarszym placu miejskim w Rzymie. Dzisiaj, zalety starożytnej rasy coraz bardziej doceniają hodowcy bydła.
Bydło rasy chianina wywodzi się z doliny rzeki Chiana, która położona jest we włoskiej Toskanii, pomiędzy dawnymi miastami Etrusków Arezzo i Chiusi. Rasa pochodzenia podolickiego ceniona była od czasów starożytnych. Zwierzęta dawniej były wykorzystywane do wykonywania najcięższych prac w polu, a ich wytrzymałość zapewniały im mocne korpusy. Gdy w rolnictwie zaczęła gościć mechanizacja, zwierzęta zaczęły być częściej wykorzystywane w kierunku mięsnym. Rasę cechuje muskularność, długi i głęboki tułów oraz lekki szkielet pokryty szlachetną skórą. Bydło rasy Chianina ma krótką sierść, umaszczenie białe do stalowo-szarego. Skóra, śluzawica, końce rogów, kopyta i kiść ogonowa są czarno pigmentowane. Rogi u dorosłych sztuk są małe i skierowane do przodu. Cielęta rodzą się czerwone i takie pozostają do piątego miesiąca życia.
Rasa Chianina należy do najwyższych ras bydła hodowlanego. Wysokość krów w kłębie to 150-170 cm i waga od 800 do 1000 kg. Buhaje mają 165-180 cm i ważą od 1150 do 1280 kg. W 1955 roku byk tej rasy o nazwie Donetto osiągnął wagę 1740 kg, a w 2007 roku buhaj o imieniu Florino, osiągnął wysokość 2,05 metra i trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako najwyższe zwierzę hodowlane.
Bydło rasy Chianina późno dojrzewa. Pierwsze wycielenia następują w 36 miesiącu życia. Porody nie sprawiają jednak krowom problemów ze względu na małe głowy cieląt. Średnia waga oseska po urodzeniu wynosi 45-50 kg. Przyrosty dobowe są jedne z najwyższych w rasach mięsnych i osiągają 2000 g na dobę.
ZOBACZ TAKŻE: Wołowina wagyū. Dlaczego jest warta nawet 3 tys. zł za kilogram?
Wydajność rzeźna rasy Chianina jest na poziomie 62-70%. Mięso cechuje się widoczną marmurkowatością, jest soczyste i chude. Krowy posiadają małe wymiona, mleko zaspokaja jedynie potrzeby cielęcia.
Uniwersalna rasa
Zwierzęta rasy Chianina są bardzo odporne na wysokie temperatury i nasłonecznienie. Dobrze dostosowują się do bardzo odmiennych systemów hodowlanych. Dzięki temu, rasa ta zyskała dużą popularność na całym świecie. Duże stada są obecnie utrzymywane w: RPA, Brazylii, Stanach Zjednoczonych i Australii.
Włosi polecają hodowlę rasy Chianina ze względu na jej cechy produkcyjne, zwracając uwagę, że ze względu na obecny trend i coraz większą świadomość konsumentów, bydło Chianina jest jedną z największych nadziei współczesnych hodowli zwierząt.
- Tagi:
- hodowla
- bydło mięsne
- bydło