Chcesz zarobić? Lasy Państwowe kupią od ciebie ziemię
Chcesz sprzedać grunty pod zalesianie? Lasy Państwowe dysponują sporą gotówką i są gotowe na kupno znacznych areałów.
Lasy Państwowe zachęcają prywatnych właścicieli do sprzedaży gruntów pod zalesianie
W 2021 roku na wykup gruntów od właścicieli prywatnych Lasy Państwowe przeznaczyły 26 mln zł. Wówczas w ich ręce trafiło ponad 1,5 tysięcy hektarów pod zalesianie. W tym roku liczba ta może być jeszcze wyższa. Lasy Państwowe poszukują kolejnych gruntów.
- Lasy Państwowe od pewnego czasu są w dobrej kondycji finansowej, zrównoważona i racjonalna gospodarka leśna pozwala nam na to, abyśmy zainwestowali w zakupy gruntów na cele zalesiania - powiedział Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska.
Zarówno wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka, jak i p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica przekonują, że poszczególne nadleśnictwa będą proponowały zainteresowanym bardzo atrakcyjne warunki zakupowe.
Czytaj także: Do kogo należy ziemia w Stanach Zjednoczonych? Lidera zna chyba każdy
Co zrobić, by sprzedać swój areał Lasom Państwowym?
Przede wszystkim ustalić w zasięgu administracyjnym jakiego nadleśnictwa leży nieruchomość. Skierować ofertę do nadleśnictwa, precyzyjnie opisując działkę: wskazując dokładny adres ewidencyjny. Wcześniejszego uregulowania wymagają też sprawy własnościowe, jak np. dziedziczenie.
Jakimi gruntami będą zainteresowane Lasy Państwowe?
Rodzaj gruntów i warunki ich zakupu określa ustawa o lasach. Art. 37 wymienia, że Lasy Państwowe mogą nabyć „lasy, grunty przeznaczone do zalesienia lub inne grunty lub nieruchomości, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami gospodarki leśnej i nie narusza interesu Skarbu Państwa”.
Przede wszystkim grunty sąsiadujące
Szczególnie istotną wartość mają grunty, które bezpośrednio przylegają do obszaru zarządzanego przez Lasy Państwowe oraz takie, gdzie istnieje możliwość zniesienia współwłasności lub regulacji przebiegu granicy polno-leśnej. Zdarzają się sytuacje, w których w sąsiedztwie lub nawet wewnątrz terenu gospodarowanego przez Lasy Państwowe usytuowany są enklawy innej własności. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia głównie na Mazowszu i w Polsce Wschodniej. Status gruntów można zweryfikować w internetowym Banku Danych o Lasach.
Ile zapłacą nadleśnictwa?
Cena zakupu jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od położenia i kształtu działki, gatunków drzew, które na niej rosną, wieku drzewostanu i stanu sanitarnego. Wyceną nieruchomości na zlecenie nadleśniczego zajmie się rzeczoznawca majątkowy.
- Nie podajemy konkretnej kwoty. Tutaj konkretne nadleśnictwa mają środki własne. W sytuacji, gdyby danemu nadleśnictwu zabrakło pieniędzy na wykup to jest jeszcze Fundusz Leśny, z którego nadleśniczy będzie mógł skorzystać - wyjaśnił Edward Siarka.
Lasy stanowią niemal 30 procent powierzchni Polski. Ogromną większością z nich (77 proc.) zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Blisko 1,8 mln ha, czyli ponad 19 proc. lasów w Polsce należy do osób prywatnych.
Akcja zakupu gruntów na szeroką skalę przez Lasy Państwowe jest powiązana z ambitnym celem.
- Zależy nam na uzyskaniu do 2050 roku 33% lesistości - podał Józef Kubica, p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.