Ceny żywca wieprzowego o 23% wyższe!
Ceny żywca wieprzowego w Niemczech od 3 tygodni na stałym poziomie. Podobna sytuacja ma miejsce w Polsce. Ile w tej chwili płacą skupy świń i ubojnie?
Pojawiają się sygnały, że na rynku brakuje surowca nawet przy niewielkim handlu. To jednak raczej nie wpływa na ceny trzody chlewnej, bo od kilku tygodni stawki za tucznika nie wzrastają. - Przetwórcy tłumaczą, że nie mogą przełożyć dalszego wzrostu cen na sieci detaliczne - komentuje Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
Według notowań na niemieckiej giełdzie VEZG za trzodę chlewną (wbc klasy E) od 5 czerwca stawka wynosi 1,83 euro/kg. Ceny nie zmieniły sie także w Danii, Austrii, Francji i Belgii.
- Nawet w Hiszpanii sezonowe podwyżki cen zostały zatrzymane. Niewielkie wzrosty cen zanotowano w Holandii (+1 ₵), Irlandii (+1,9₵) oraz Wielkiej Brytanii (+1,7₵) - mówi Aleksander Dargiewicz z KZPPTCH.
Ile płacą polskie firmy? Jak wynika z naszych najnowszych ustaleń (wiescirolnicze.pl/ceny-rolnicze/zywiec-wieprzowy/) - średnia kwota ją płacą to 5,30 zł/kg w żywej wadze.
Producenci żywca mają nadzieję, że ceny świń będą stopniowo wzrastać. Mniej optymistycznie rynek widzą zakłady mięsne.
Brak towaru na rynku może być spowodowane tym, że z uwagi na upały świnie wolniej przystarają i hodowcy muszą przesuwać w czasie terminy dostawy do rzeźni. W niektórych regionach tucznika jest tak mało, że dochodzi nawet do podkupowania świń przez konkurencję.
Wysokie ceny wieprzowiny w Unii Europejskiej, w tym i Polsce są najprawdopodobniej skutkiem złej sytuacji w Chinach oraz innych państwach azjatyckich dotkniętych chorobą ASF. Wygaszana jest tam na potęgę produkcja trzody chlewnej, a to powoduje brak mięsa na rynku wewnętrznym. To z kolei wpływa na zwiększający się globalny popyt na chociażby unijne świnie. Kolejna przyczyna wysokich cen to ograniczona podaż żywca, która jest wynikiem spadku pogłowia macior w krajach unijnych.
Jak podaje KZPPTCH średnia cena skupu tuczników w UE w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła prawie o 23%. W tej chwili w przeliczeniu na wagę bitą ciepłą wynosi 178,40 EUR/100 kg.
Sprawdź AKTUALNE NOTOWANIA CEN ŻYWCA TUCZNIKÓW TUTAJ