Ceny skupu zbóż wyznaczy odgórnie ministerstwo rolnictwa
Ceny referencyjne będą dotyczyć także innych produktów, takich jak: owoce i warzywa. Lista nadal jest otwarta...
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.
- Nie może być sytuacji, że rolnik pomimo ogromnych nakładów jest zmuszony do sprzedaży swoich plonów poniżej kosztów wytwarzania - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Nowe przepisy m.in. zakazują sprzedaży produktów rolniczych poniżej ceny referencyjnej, która będzie ogłaszana raz do roku przez ministra rolnictwa i będzie dotyczyła wybranych produktów. Jakich? Z projektu ustawy wynika, że określić to ma szef resortu rolnictwa odrębnych rozporządzeniem. Już dziś wiadomo, że ceny referencyjne mają dotyczyć głównie owoców i warzyw. Poza tym minister rolnictwa będzie mógł określić, w drodze rozporządzenia, rodzaje produktów rolnych, dla których określa się minimalny okres obowiązywania umowy lub minimalny okres od zawarcia umowy do realizacji dostawy.
Jak podała Małgorzata Książyk z Biura Prasowe MRiRW w projekcie rozporządzenia "wskazano produkty i podkategorie produktów, których produkcja w znacznej części kierowana jest do przetwórstwa (owoce) oraz produkty, w przypadku których występuje bardzo duże zróżnicowanie siły przetargowej ich producentów (zboża) a stosowanie kontraktacji nie jest powszechne".
- Nie jest to lista zamknięta i w trakcie konsultacji projektu rozporządzenia (po przyjęciu ustawy przez Sejm RP) może ulec zmianie - dodała Małgorzata Książyk z MRiRW.
Czytaj także: Rząd zajmie się ustawą o umowach kontaktacyjnych. Większe prawa dla rolnika?
Nowe przepisy spowodować, że podział marż między producentem, pośrednikiem a sklepem będzie sprawiedliwy. Zakup za cenę niższą niż referencyjna ma grozić karą od UOKiK do 3 proc. obrotów.
- Ustawa, przyjęta na mój wniosek przez Rade Ministrów, jest jedną z najważniejszych w porządkowaniu rynku surowców rolnych Dodał, że oparcie relacji handlowych z rolnikami na umowach kontraktacyjnych, podpisanych z odpowiednim wyprzedzeniem, zawierających najważniejsze ustalenia dotyczące ilości surowca, jego jakości, miejsca dostaw, terminów płatności i ewentualnych kar umownych jest pierwszą próbą, od rozpoczęcia przemian ustrojowych w Polsce w 1989 r., ucywilizowania handlu i wyeliminowania złodziei żerujących na pracy rolników - podkreślił minister Ardanowski.