Rynek zbóż na przednówku. Co się dzieje?

Małe żniwa zbliżają się wielkimi krokami. Już za około 2-3 tygodnie rolnicy wyruszą w pola zebrać pierwsze jęczmienie. W skupach obserwuje się lekkie ożywienie. Niektórzy rolnicy jeszcze w ostatnich momentach przed świeżymi zbiorami decydują się na sprzedaż ubiegłorocznego ziarna, przygotowując tym samym miejsce pod nowe. Ceny zbóż nadal utrzymują się na niskim poziomie, dlatego nie wszystkich zachęcają.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Wiemy, że na gospodarstwach tego towaru jeszcze jest dużo - mówi przedstawiciel firmy Agrito, skupujący zboża.
Opady poprawiły kondycję zbóż
Wiosenna susza i przymrozki napędziły nie lada strachu plantatorom. Opady, które jednak w ostatnim czasie występowały w Polsce, przyczyniły się do poprawy kondycji plonów. Mariusz Nowak zwraca uwagę na istotną kwestie w tym temacie.
- Na podstawie pogody, można powiedzieć, że nie będzie prawdopodobnie dużych poziomów białka, bo jest dość chłodno - do 25° i przepaduje, a to są idealne warunki na plon, ale nie na białko. Jęczmień browarny będzie zatem dobrej jakości. Bo w jęczmieniu browarnym chodzi o to, żeby poziom białka był niski. Ale jeżeli chodzi o pszenice konsumpcyjne, to prawdopodobnie białko będzie do 13%. Ale jak będzie, to jeszcze zobaczymy - zauważa przedstawiciel Agronowak.
Ceny pszenicy spadają
Utrzymuje się trend spadkowy cen, przede wszystkim pszenicy. Rozmówca z Agrito podkreśla, że obniżki za ubiegłoroczne zboże to dopasowywanie już do stawek ziarna z tego sezonu. A te kształtuja się nisko: za pszenicę konsumpcyjną z pszyszłych żniw oferuje się 800 zł/t, a za paszową 760 zł/t. Za jeczmień i pszenżyto z kolei po 700 zł/t. Sytuacja na rynku w okresie żniw bywa jednak na tyle dynamiczna, że trudno przewidzieć, w którą stronę pójdą ceny. Póki co, mimo niezachęcających stawek, w niektórych skupach zauważalne jest ożywienie.
- W tym tygodniu dosyć dużo udało się kupić. Niektórzy jeszcze, nie wiem na co, ale czekają. To są każdego klienta indywidualne decyzje. Ceny są, jakie są, a oczekiwania są na wyższym poziomie. Niektórzy już zrobili miejsce pod nowe zbiory, a niektórzy jeszcze nie. Może mają na magazynie więcej miejsca, albo wyczekują do ostatniej chwili, bo może liczą, że żniwa się przeciągną, Ale nawet jeżeli żniwa się przeciągną, to zakłady i tak będą dokupowały małe ilości na to, żeby tylko pokryć takie bieżące zapotrzebowanie i to nie będzie jakieś bum, że potrzebują ileś tysięcy ton i będzie można wszystkich obstawić - mówi pracownik Agrito.
Ile w tym tygodniu płacono za zboże i rzepak?
Pszenica konsumpcyjna: 820 - 880 zł/t (w zależności od ilości białka)
Pszenica paszowa: 750 - 850 zł/t
Kukurydza sucha: 810 - 860 zł/t
Owies: 550 - 700 zł/t
Rzepak: 1950 - 2210 zł/t
Pszenżyto: 700 - 800 zł/t
Żyto konsumpcyjne: 660 - 730 zł/t
Żyto paszowe: 590 - 700 zł/t
Jęczmień konsumpcyjny: 670 zł/t
Jęczmień paszowy: 770 zł/t
Soja: 1520 zł/t
- Tagi:
- ceny zbóż
- rynek zbóż