Wsparcie dla hodowców bydła. Jak otrzymać dofinansowanie na zakup buhaja?
Rada Ministrów przyjęła 8 grudnia projekt rozporządzenia, które zakłada m.in. uruchomienie w przyszłym roku dodatkowego wsparcia dla hodowców bydła.
Wsparcie dla hodowców i producentów bydła mięsnego. Co zakłada rozporządzenie?
W praktyce nowe rozporządzenie mówi o możliwości ubiegania się o pomoc finansową w ARMiR - w kwocie 5 tys. zł - do zakupu czystorasowego buhaja rasy mięsnej.
Warto zaznaczyć, że dziś w Polsce wspomnianą produkcją zajmuje się kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw - i jak zauważa samo ministerstwo, stała się ona również alternatywą dla rolników wycofujących się z produkcji trzody chlewnej czy mleka.
- Jednym z podstawowych warunków rozwoju jest pozyskanie lepszych jakościowo cieląt, w wyniku poprawy ich wartości genetycznej, co wpływa na krótszy okres opasu, lepszą wybojowość i walory kulinarne pozyskanej wołowiny, co z kolei przekłada się na opłacalność produkcji - można przeczytać w uzasadnieniu projektu.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie do zakupu czystorasowego buhaja rasy mięsnej?
Zgodnie z założeniami o pomoc mogą ubiegać się producenci rolni, którzy:
- zakupili w roku złożenia wniosku o udzielenie pomocy lub w roku poprzedzającym rok złożenia takiego wniosku, co najmniej jednego czystorasowego buhaja rasy mięsnej w wieku powyżej 13 miesięcy,
- ponadto dla buhaja wystawiono świadectwo zootechniczne, o którym mowa w art. 30 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1012 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie zootechnicznych i genealogicznych warunków dotyczących hodowli zwierząt hodowlanych czystorasowych i mieszańców świni, handlu nimi i wprowadzania ich na terytorium Unii oraz handlu ich materiałem biologicznym wykorzystywanym do rozrodu i jego wprowadzania na terytorium Unii oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 652/2014, dyrektywy Rady 89/608/EWG i 90/425/EWG i uchylającego niektóre akty w dziedzinie hodowli zwierząt („rozporządzenie w sprawie hodowli zwierząt”) (Dz. Urz. UE L 171 z 29.06.2016, str. 66, z późn. zm.).
Gdzie będzie można składać wnioski na dofinansowanie do zakupu buhaja? Do kiedy?
Zgodnie z planami wnioski będzie można składać w swoim biurze powiatowym ARiMR (właściwym ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego).
Udostępniony zostanie specjalny formularz, który powinien być dostępny także na stronach internetowych ARMiR.
Wniosek będzie trzeba złożyć nie później niż do 30 listopada danego roku.
Uwaga! Do wniosku o pomoc producent rolny będzie zobowiązany dołączyć:
- dokument potwierdzający zakup buhaja
- kopię świadectwa zootechnicznego, o którym mowa w art. 30 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1012 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie zootechnicznych i genealogicznych warunków dotyczących hodowli zwierząt hodowlanych czystorasowych i mieszańców świni, handlu nimi i wprowadzania ich na terytorium Unii oraz handlu ich materiałem biologicznym wykorzystywanym do rozrodu i jego wprowadzania na terytorium Unii oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 652/2014, dyrektywy Rady 89/608/EWG i 90/425/EWG i uchylającego niektóre akty w dziedzinie hodowli zwierząt („rozporządzenie w sprawie hodowli zwierząt”).
Ile wynosić będzie wsparcie z ARMiR na zakup buhaja rasy mięsnej?
W projekcie rozporządzenia zapisano, że wspomniane wsparcie ma wynosić 5 tys. zł na jednego buhaja - przy czym stosunek liczby buhajów objętych pomocą do średniej liczby krów w gospodarstwie powinien wynosić 1:30.
- Średnia liczba krów będzie ustalana jako iloraz liczby krów będących w posiadaniu producenta rolnego w ostatnim dniu każdego miesiąca w roku poprzedzającym rok, w którym został zakupiony buhaj, i liczby 12 - wyjaśnia ministerstwo.
Zgodnie z przepisami zakup danego buhaja będzie mógł zostać objęty pomocą tylko raz.
Co z kolei, gdy dany producent zdecyduje się sprzedać buhaja, na którego otrzymał wcześniej dofinansowanie?
Producent rolny, który sprzeda buhaja, do którego otrzymał pomoc przed upływem 24 miesięcy od jego zakupu, ma być zobowiązany do zwrotu pomocy w wysokości proporcjonalnej do liczby miesięcy - stanowiącej różnicę między liczbą 24 a liczbą miesięcy, które upłynęły od dnia jego zakupu.
Według rozporządzenia - zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku.
CZYTAJ TAKŻE: Spadają ceny krów [LISTOPAD 2023]