W jaki sposób wylesianie wpływa negatywnie na produkcję mleka?
Argumenty przemawiające za tym, że wylesianie negatywnie wpływa na produkcję mleka wylicza Polska Izba Mleka.
Gorsze pastwiska
Wylesianie, przede wszystkim, prowadzi do erozji gleby i degradacji gruntów, co wpływa na jakość pastwisk, na których hoduje się bydło mleczne. W efekcie spada jakość paszy dostępnej dla krów, co prowadzi do spadku produkcji mleka.
- W niektórych regionach świata znaczące są również procesy zasolenia i pustynnienia. Na terenach, gdzie gleba została zdegradowana w wyniku wylesiania, dochodzi do zasolenia, co dodatkowo zmniejsza żyzność gruntów. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do pustynnienia, co czyni tereny nieużytecznymi dla rolnictwa i hodowli - podaje Polska Izba Mleka.
Zaburzenia w obiegu wody
Dodatkowo wylesianie wywołuje negatywne konsekwencje na obieg wody w środowisku.
- Lasy pomagają regulować obieg wody w ekosystemach, a ich usunięcie wpływa na zmniejszenie retencji wody. Na terenach dotkniętych wylesianiem może wystąpić deficyt wody, co negatywnie wpływa na dostępność wody do nawadniania pastwisk i do picia dla krów – tłumaczy Polska Izba Mleka.
Niedobór wody to istotny czynnik ograniczający produkcję mleka. Wylesianie może również nasilać susze, które prowadzą do zmniejszenia plonów roślin pastewnych (np. traw i lucerny), co wpływa na jakość i ilość paszy dla krów mlecznych.
Ekosystemy wspierające
Wraz z wylesianiem następują straty tak zwanych ekosystemów wspierających. Lasy są kluczowe dla utrzymania różnorodności biologicznej, która wspomaga zdrowe ekosystemy rolnicze.
- Wylesianie prowadzi do utraty owadów zapylających oraz mikroorganizmów, które wpływają na zdrowie gleby. Zubożona gleba i brak naturalnych ekosystemów wspierających zmniejszają produktywność terenów rolniczych, co ostatecznie wpływa na dostępność pożywienia dla bydła - tłumaczy Polska Izba Mleka.
Wpływ na zdrowotność krów
Jaki związek ma zdrowotność bydła a wylesienie? Krowy, jak przekonuje Polska Izba Mleka, są wrażliwe na zmiany klimatyczne wywołane wylesianiem, szczególnie w postaci stresu cieplnego. Wysokie temperatury, częstsze na obszarach dotkniętych wylesianiem, mogą obniżać spożycie paszy przez krowy, co prowadzi do spadku produkcji mleka.
- Wylesianie może zwiększać ryzyko rozprzestrzeniania się chorób, które mogą dotknąć bydło, zwłaszcza w regionach, gdzie zanikają naturalne bariery środowiskowe. Choroby z kolei mają negatywny wpływ na zdrowie krów i ich zdolność do produkcji mleka – zaznacza Polska Izba Mleka.
Erozja gleby
Największym problemem, o której mówi się najczęściej w kontekście wylesiania, jest erozja gleby. Wylesianie bowiem zwiększa ryzyko erozji, która może prowadzić do zanieczyszczenia wód powierzchniowych przez osady i składniki odżywcze z nawozów.
- Takie zanieczyszczenia mogą ograniczać dostęp do czystej wody dla gospodarstw hodowlanych, co wpływa na zdrowie krów i jakość produkowanego mleka. Intensywne wylesianie i przekształcanie lasów w tereny rolnicze zwiększa emisje metanu, szczególnie z działalności hodowlanej - argumentuje Polska Izba Mleka.
Czytaj także: Kolejny unijny fundusz dla rolników, by uciszyć głosy niezadowolenia [KOMENTARZ]