Tyle świń i krów jest obecnie w Polsce. Zaskakują liczby stad wielbłądów
![](/media/cache/2f/0f/2f0f664428ade57e630c29deae23de4f.jpg)
IRZ to system, który zna zapewne każdy hodowca trzody chlewnej czy krów w Polsce. Korzystanie z niego jest dla nich obowiązkiem przy chociażby ubieganiu się o dopłaty unijne.
Jakie gatunki zwierząt trzeba zgłaszać do IRZ?
System powstał na bazie dotychczasowego rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad, który prowadziła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Teraz ARiMR dysponuje nowocześniejszym systemem, będącym komputerową bazą danych. Znaleźć w niej można informacje o następujących gatunkach: bydło, owce, kozy, świnie, a nawet koniowate, wielbłądowate, jeleniowate. Do korzystania z IRZplus zobowiązane są także zakłady drobiu.
Z jakich elementów składa się system IRZ:
- rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt,
- środki identyfikacyjne:
- kolczyki (bydło, owce, kozy i świnie),
- kolczyki elektroniczne (bydło, owce, kozy i świnie),
- kapsułki ceramiczne (bolusy) (bydło, owce, kozy),
- wszczepiany transponder (wielbłądowate, jeleniowate, koniowate, bydło, owce, kozy,)
- zwykła lub elektroniczna opaska na pęcinę (owce, kozy)
- tatuaż (jeleniowate, świnie, owce, kozy),
- paszporty bydła, wydawane wyłącznie przy przemieszczaniu bydła do innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego UE,
- księgi rejestracji prowadzone przez posiadacza w siedzibie stada w formie papierowej odrębnie dla poszczególnych gatunków zwierząt,
- dokumentacja przewozowa.
Jak informuje ARiMR, skomputeryzowana baza danych jest tworzona jako sieciowy system informatyczny, oparty o struktury terytorialne Agencji, Oddziały Regionalne i Biura Powiatowe.
Czytaj też: Pogłowie świń w Polsce z roku na rok coraz mniejsze. Te dane niepokoją
Jakie dane gromadzone są w IRZ?
W komputerowej bazie danych gromadzone są informacje na temat:
- posiadaczy zwierząt (rejestr producentów)
- zwierząt i ich miejsc przebywania (rejestr siedzib stad i rodzajów działalności)
- przemieszczeń zwierząt (rejestracja zgłoszeń zdarzeń dotyczących zwierząt).
Jakie informacje w IRZ?
Dane zawarte w komputerowej bazie danych pozwalają na śledzenie historii życia zwierząt z gatunków bydło, owce, kozy i świnie, wielbłądowate, jeleniowate, koniowate.
"Zapewniają kontrolę przemieszczania ptaków, ochronę zdrowia ludzi i zwierząt lub skalę produkcji i ich rozmieszczenie w przypadku zakładów drobiu" - podaje ARiMR.
ARIMR dzięki temu wie, ile stad oraz sztuk zwierząt danego gatunku jest w Polsce.
Ile jest świń, bydła, owiec i kóz w Polsce w 2025 roku?
Według danych na koniec stycznia w Polsce występowało 8 855 076 sztuk świń w 47 501 stadach. Jeśli chodzi o bydło - sektor ten wiedzie prym, jeśli chodzi o liczbę stad. W tej chwili w Polsce jest ich ponad 263 tys., w którym znajduje się ponad 6 mln sztuk.
Owiec natomiast jest prawie 265 tysięcy sztuk, a ich właścicieli - ponad 10 tysięcy. Podobną liczbę stad odnotowano w przypadku kóz. Jeśli jednak chodzi o liczebność sztuk – jest ich zdecydowanie mniej, bo nawet 64 tys.
W przedstawionych rejestrach można znaleźć także ciekawe informacje o stadach i liczbie wielbłądów. Wynika z nich, że w naszym kraju jest ponad 6 tysięcy wielbłądów, które znajdują się w 747 stadach. Czy to oznacza, że rośnie zainteresowanie hodowlą tego gatunku zwierząt? Jeleniowatych w 185 stadach hodowlanych znajduje się natomiast 2,5 tysiąca sztuk. Egzotycznym gatunkiem, które znalazło się w wykazie jest też zebra. Tych zwierząt, zgodnie z rejestrem IRZ, jest w Polsce 76 sztuk w 23 stadach.
Źródło: ARiMR
Jeśli chodzi o konie, według danych na koniec stycznia 2025 roku, w IRZ zarejestrowanych było ich ponad 250 tysięcy w 48 tys. stadach.
Źródło: ARiMR
Warto także przyjrzeć się danym dotyczącym drobiu. Zaprezentowane dane dotyczące liczby zakładów posiadających zwierzęta/jaja wylęgowe. Tutaj dominują zdecydowanie liczba podmiotów zajmujących się kurami, których jest w Polsce łącznie prawie 8 tysięcy. Zajmują się one hodowlą i chowem ponad 39 mln kur oraz produkcją 262 mln jaj wylęgowych. Indyków - w sztukach zwierząt jest natomiast ponad 14 mln, a kaczek – ponad 7 mln.
Aplikacja IRZplus
Posiadacze zwierząt i podmioty związane z produkcją zwierzęcą dokumenty dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt składają poprzez aplikację - IRZplus. Pozwala ona, jak przekonuje ARiMR, szybko i wygodnie wypełniać obowiązki z zakresu IRZ. Choć zdarzało się, że miewała awarie zgłaszane przez użytkowników..
Czytaj też: Spada pogłowie krów w Polsce. Rolnicy wygaszają hodowle?
- Tagi:
- irz
- rejestracja zwierząt
- krowy