Racice - ważny element dobrostanu krów. Jak odpowiednio o nie dbać?
Dbałość o zdrowie i dobre samopoczucie krów staje się priorytetem dla coraz większej liczby hodowców. Jednym z kluczowych elementów utrzymania krów w doskonałej kondycji są zdrowe i zadbane racice. To przekłada się na produkcję mleka i zyski hodowcy.
Korekcja racic. Jak często powinno się ją przeprowadzać?
To jak często powinniśmy przeprowadzać korekcję racic, zależy głównie od systemu, jaki hodowca jest w stanie zastosować we współpracy z korektorem.
- Obecnie obserwujemy tendencję do częstszych korekcji niż kiedyś. Wcześniej mówiło się o dwóch korektach rocznie. Teraz zdecydowanie kierujemy się w stronę trzech, a nawet czterech na rok - wyjaśnia Katarzyna Rzewuska z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka i dodaje - Bardzo ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest, tzw. korekcja interwencyjna. Dąży się do tego, aby hodowca był w stanie samodzielnie przeprowadzać podstawowe działania interwencyjne wspomagające krowę po to, by ona była w stanie doczekać do przyjazdu korektora. W Polsce jeszcze nie jesteśmy na takim etapie, by móc już szkolić hodowców w tym zakresie. Myślę, że w perspektywie kilkuletniej to się zmieni. Już w tym roku planujemy jako, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, podjąć współpracę zewnętrzną i rozpocząć szkolenia certyfikujące dla korektorów racic, które docelowo mają nam umożliwić prowadzenie takich właśnie szkoleń dla hodowców. To jest naprawdę bardzo ważne.
Kamil Olender, który jest weterynarzem i kierownikiem gabinetu weterynaryjnego wyjaśnia, że jeśli chodzi o problemy racic to trzeba do tego podchodzić dwufalowo.
- Po pierwsze do prawidłowego żywienia zwierząt, o czym ludzie utrzymujący bydło często zapominają. Po drugie do zapobiegania przerostowi rogu racicy - czyli prawidłowego regulowania rogu. Jeżeli chodzi o żywienie, bardzo często problemem jest twardość rogu, która wiąże się z prawidłową demineralizacją rogu, czyli nie odpowiedniej suplementacji witaminowo mineralnej czy również często za dużo paszy objętościowej w stosunku do treściwych. Takie żywienie doprowadza zwierzę do wykorzystania własnych zasobów i powstania zmian w kopytach u bydła - wystąpienia ropni lub stanów zapalnych palców. Tu dochodzimy do prawidłowego regulowania rogu racicy. Jeżeli hodowca chce sobie zapewnić odpowiednią wydajność i zdrowotność nóg u krów, powinien możliwie dla swojego stada regulować racice. Częstość regulacji jest indywidualna i zależy od obserwacji wzrostu rogu oraz jego ścierania na powierzchni podłoża. W większości przypadków co 4 miesiące. Często dochodzi do brakowania sztuk ze względu na choroby racic lub ich przerostu. Może dochodzić do ostrego zapalenia więzadła palcowego, które wtórnie może doprowadzić nawet do amputacji palca, a w efekcie do szybszego brakowania utraty sztuki. Często powinno się zabezpieczać zwierzęta za pomocą kąpieli racic, by wyeliminować niechcianą mikrobiologię w kopytach. Na koniec podsumowując sukcesem podniesienia wydajności są zdrowe kopyta - mówi Kamil Olender.
Przestrzeń dla komfortu. Dlaczego 4 m przy stole paszowym to absolutne minimum?
Dla utrzymania racic w dobrym stanie istotne jest również otwarte, jasne, stabilne środowisko
- Krowy są wbrew pozorom bardzo inteligentne i mocno odczuwają zmiany. Potrzebują odpowiednią ilość przestrzeni, żeby móc się swobodnie poruszać - 1,60 m przy stole paszowym to absolutne minimum. Muszą się jakoś wyminąć i swobodnie przejść do paszy, poidła czy do legowiska. Krowa ma około 1,2 m szerokości każda, dlatego aby się jakoś wyminąć i swobodnie przejść do paszy, poidła czy do legowiska potrzebują dodatkowo 2,4m. Oczywiście nie wszędzie jest to możliwe dlatego stabilne i antypoślizgowe podłoże będzie tu doskonałym rozwiązaniem. Często spotykam się z oborami, gdzie jest więcej krów niż legowisk - wyjaśnia Łukasz Piasecki, Bioret Agri i dodaje - W wielu przypadkach rolnicy zmniejszając pogłowie stada, zwiększyli swoje dochody, bo krowy mając więcej komfortu produkowały więcej i przy mniejszych nakładach byli w stanie uzyskać podobne wyniki.