Korzystasz z „Dobrostanu zwierząt”? Musisz wziąć udział w tym szkoleniu!
Ekoschemat „Dobrostan zwierząt” cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Hodowcy coraz częściej zauważają, że uczestnictwo w tym programie jest dla nich korzystne. Każdy z nich musi jednak pamiętać o obowiązkach, jakie na nich spoczywają w związku z tym.
Plan poprawy dobrostanu
Jest nim chociażby stworzenie planu poprawy dobrostanu, który musi być dostarczony do ARIMR do 31 lipca każdego roku. Zwolnieni z tego obowiązku są rolnicy, którzy utrzymują zwierzęta ekologiczne. W tym gronie znajdują się także rolnicy ubiegający się o przyznanie płatności dobrostanowej w ramach praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt w przypadku wariantów dla bydła, takich jak: zapewnienie wypasu, zapewnienie wybiegu, utrzymanie na ściółce, późniejsze odsadzanie cieląt oraz utrzymywanie zgodnie z wymogami systemu QMP. Planu dobrostanowego nie muszą sporządzać także rolnicy spełniający wymagania systemu QAFP w przypadku wariantu Dobrostan loch – zwiększona o 20% powierzchnia bytowa w pomieszczeniach lub budynkach oraz wariantu Dobrostan tuczników – zwiększona o 20% powierzchnia bytowa w pomieszczeniach lub budynkach.
Szkolenie - metody ograniczające stosowanie antybiotyków
Dodatkowo, od 2024 roku trzeba odbyć specjalistyczne szkolenie z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej. Hodowcy czas na to mają do 21 marca roku następującego po roku złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej. Przeprowadzają je ośrodki doradztwa rolniczego.
Szkolenie dostępne jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w formie szkolenia ekranowego na stronie: www.szkoleniadlarolnika.pl. Dodatkowo poszczególne ODR-y przeprowadzają także szkolenia stacjonarne, o których informują na swoich stronach internetowych. Zaświadczenie, które uzyskuje się po takim szkoleniu należy załączyć do swojego indywidualnego konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Dobrostan zwierząt to budżet wynoszący 1,2 mld euro
Budżet ekoschematu "Dobrostan zwierząt" średniorocznie w latach 2023-2027 wynosi około 240 mln euro. Środki przeznaczone na jego realizację są zatem 3-krotnie wyższe, niż w rozdaniu unijnym w latach 2014-2020, gdy średnio na rok oscylował w granicach około 70 mln euro. Całkowita alokacja finansowa (w latach 2023-2027) dla ekoschematu Dobrostan zwierząt wynosi łącznie ok. 1,2 mld euro.
Płatność ta przyznawana jest jednorazowo na rok do sztuki zwierzęcia. Jest ona niejako rekompensatą za utracone korzyści i za poniesione dodatkowe koszty związane z realizacją praktyk wykraczających ponad obowiązujące lub powszechnie stosowane praktyki. Wsparcie można otrzymać do loch, tuczników, krów mlecznych, krów mamek, opasów, owiec, kur niosek, kurcząt brojlerów, indyków, koni czy kóz.
Czytaj także: Będzie nowy ekoschemat? Kiedy miałby wejść w życie?