Choroba niebieskiego języka. Mamy dwa nowe ogniska
Przypomnijmy: zaledwie tydzień informowaliśmy o piątym ognisku choroby niebieskiego języka w Polsce. Odnotowano je w woj. zachodnio-pomorskim. Nowe ogniska - 6. i 7. - wystąpiły z kolei w woj. dolnośląskiem. Choroba ta była już w tym roku notowana w tym regionie kraju.
6. i 7. ognisko choroby niebieskiego języka - gdzie stwierdzono?
31 grudnia Główny Lekarz Weterynarii opublikował komunikat informujący o wystąpieniu 6. i 7. w 2024 r. ogniska choroby niebieskiego języka, serotyp 3 (BTV-3).
- Ogniska BT zostały stwierdzone na podstawie wyników badań z 20 grudnia 2024 r. w gospodarstwach utrzymujących bydło, zlokalizowanych w powiecie lwóweckim, w województwie dolnośląskim - czytamy w komunikacie GLW.
Jak się czują chore zwierzęta?
- Zakażenie przebiega bezobjawowo, zwierzęta nie wykazują klinicznych objawów choroby - informuje GLW.
Jakie są objawy choroby niebieskiego języka u bydła?
Bydło zakaża się znacznie częściej niż owce, aczkolwiek choruje rzadko. Ponadto choroba ta u bydła przebiega w łagodniejszej postaci niż u owiec.
- Po przechorowaniu bydło może stać się nosicielem zarazka, co prowadzi do zakażania kuczmanów i przenoszenia wirusa za ich pośrednictwem na zwierzęta zdrowe - tłumaczy GIW.
Podkreśla przy tym, że z uwagi na długi okres wylęgania choroby objawy kliniczne u bydła mogą nie być widoczne nawet do 60-80 dnia po zakażeniu. Jednakże, jeśli wystąpią, można zaobserwować:
-
gorączkę,
-
ślinotok,
-
zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej jamy ustnej,
-
owrzodzenie opuszki zębowej i niekiedy końca języka,
-
zapalenie koronki i tworzywa racic, będące przyczyną kulawizny,
-
u krów mlecznych - łuszczenie się naskórka strzyków i tworzenie się strupów,
-
ronienia,
-
rodzenie zdeformowanych cieląt, przy czym deformacje dotyczą najczęściej głowy. Na zakażenie najbardziej podatne są płody w okresie rozwoju mózgu.