Projekt podstawą uzyskania pozwolenia na budowę
Rozmowa z Krzysztofem Wieczorkiem, właścicielem firmy Projektura.
Rolnik planuje postawić obiekt budowlany na swojej działce. Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie: co jest pierwsze projekt czy pozwolenie na budowę?
Zależy, o jakim projekcie mówimy. Na początek należy rozróżnić projekty budowlane i wykonawcze. Projekt budowlany jest podstawą do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, zawierają się w nim podstawowe parametry obiektu oraz niezbędne decyzje administracyjne, czyli ten projekt musi być wykonany przed pozwoleniem na budowę. Drugi typ projektu to projekt wykonawczy zawierający szczegółowe rysunki, detale konstrukcyjne i zestawienia materiałów. Projekt ten należy wykonać przed przystąpieniem do prac, ponieważ uszczegóławia on projekt budowlany i pozwala wykonawcy na prawidłowe wykonanie obiektu. Przy zamawianiu projektu należy zwrócić uwagę na zakres, który zostanie wykonany.
Wobec tego czy pozwolenie na budowę jest jedyną decyzją administracyjną, jaką należy uzyskać?
Pozwolenie na budowę jest zwieńczeniem całego procesu projektowego. Niestety, nie jest to jedyna decyzja administracyjna, którą należy uzyskać przed rozpoczęciem budowy. Proces projektowy rozpoczynamy od wizji w terenie, gdzie ma się znajdować inwestycja, ustalamy z inwestorem przewidywaną wielkość produkcji. Na podstawie uzyskanych danych opracowywana jest koncepcja wstępna, jest to bardzo ważny etap prac, ponieważ na podstawie tej koncepcji przygotowujemy wnioski dla dokumentów formalno-prawnych, takich jak decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, warunki zabudowy. Należy też pamiętać, że pozwolenie na budowę to nie koniec wizyt w urzędach, musimy zarejestrować dziennik budowy, zgłosić rozpoczęcie robót budowlanych czy ostatecznie uzyskać pozwolenie na użytkowanie. Dlatego też warto nawiązać współpracę z firmą, która może zapewnić obsługę inwestycji nie tylko na etapie projektowym, ale również na etapie realizacji. Odpowiedzialność za inwestycje nie rozmywa się na kilka firm, tylko jest koordynowana przez ludzi, którym zależy żeby cały proces przebiegał sprawnie.
Mamy już uzyskane pozwolenie na budowę. Kolejnym etapem jest zakup projektu. Gdzie to zrobić i ile to kosztuje?
Możliwy jest zakup gotowego projektu, jednak należy pamiętać, że taki projekt musi zostać adaptowany do warunków miejscowych, np. wrysowany na mapę do celów projektowych. Cena projektu gotowego może wydawać się atrakcyjna, jednak w przypadku większej ilości zmian łączny koszt może przewyższać koszt projektu przygotowanego dla indywidualnych potrzeb inwestora. Natomiast koszty są różne i zależne od wielkości inwestycji, stopnia skomplikowania technologii i ilości dodatkowych opracowań, np. dla decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Najlepiej umówić się na spotkanie, po wizycie u inwestora oszacujemy koszt projektu wraz z kwestiami formalno-prawnymi. Nie pobieramy opłat za wizytę u inwestora.
Ile trwa zatem przygotowanie i rozpatrywanie wniosków oraz gdzie załatwić formalności?
Chciałbym, żeby odpowiedź na to pytanie była krótka i prosta, ale niestety tak nie jest. Trudno wymienić wszystkie możliwe opcje terminów, oczywiście w prawie podane są maksymalne terminy, jakie urzędy mają na wydanie stosownych decyzji, jednak są też przepisy wskazujące, kiedy urząd może postępowanie wydłużyć. Najczęstszym powodem przedłużania uzyskania decyzji są braki lub błędy we wnioskach, dlatego też polecamy inwestorom zlecenie spraw formalno-prawnych razem z projektem. Przykładowo, aby uzyskać warunki zabudowy, inwestor musi udać się do wydziału geodezji w starostwie, żeby uzyskać mapę obejmująca odpowiedni obszar, następnie na tej mapie wrysować lokalizację obiektu, wypełnić wniosek, w którym trzeba określić takie parametry jak: powierzchnia zabudowy, powierzchnia ulegająca przekształceniu, kubatura obiektu itp. Następnie wniosek złożyć w urzędzie gminy.
Jaki jest zakres działalności pana firmy?
Nasza firma działa na terenie całej Wielkopolski. Zakres działań może obejmować zarówno etap projektu, jak i etap realizacji przez zapewnienie wykwalifikowanego kierownika budowy. Zapewniamy również uzyskanie wszelkich dokumentów formalno-prawnych w urzędach. Do każdego z projektów zostaje przypisana konkretna osoba, która go prowadzi i koordynuje działania z nim związane. Odpowiedzialność za projekt przez cały czas realizacji spoczywa na jednej firmie.