Pieniądze na wymianę pieca i nie tylko
53 tysiące złotych - taką kwotę można uzyskać na wymianę pieca i termomodernizację w ramach programu Czyste Powietrze. Część tej sumy to dotacja, część - nisko oprocentowana pożyczka.
Czyste Powietrze to program rządowy, jego celem jest zmniejszenie lub eliminacja emisji pyłów oraz innych zanieczyszczeń wprowadzonych przez domy jednorodzinne do atmosfery. Priorytetem jest wymiana starych pieców na takie, które spełniają rygorystyczne wymogi w zakresie emisji zanieczyszczeń. W ramach projektu można także dokonać kompleksowej termomodernizacji budynku, co pozwoli znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania. Program jest finansowany ze środków, którymi dysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach 10 najbliższych lat (do 2029 roku), fundusz zamierza wydać na dofinansowania 103 mld zł.
Kto może skorzystać?
Z dofinansowania może skorzystać każda osoba fizyczna, która jest właścicielem lub współwłaścicielem domu rodzinnego, ale także mogą z niego skorzystać osoby, które budują nowy dom jednorodzinny (tylko do końca 2019 roku).
- Program jest rządowy i jego realizacja w każdym województwie, gminie musi wyglądać tak samo – mówi Patrycja Porzuckowiak, pracownik Jarocińskiej Agencji Rozwoju.- Wniosek najlepiej złożyć w wersji elektronicznej. Jest on dość prosty. Aby to zrobić, konieczne jest zarejestrowanie konta na Portalu Beneficjenta na stronie WFOŚiGW. - W wersji papierowej wniosek trzeba oddać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska, w naszym przypadku w Poznaniu.
Jak to działa?
Program zapewnia częściowy zwrot kosztów poniesionych inwestycji. Minimalna kwota to 7 tys., maksymalna kwota dofinansowania to 53 tys. zł, z czego część stanowi bezzwrotna dotacja, a resztę niskooprocentowana pożyczka (okres spłaty 15 lat). Program pozwala na realizację inwestycji w czasie 24 miesięcy. W zależności od dochodów na osobę w gospodarstwie domowym można uzyskać od 15% do 90% bezzwrotnej dotacji.
Do tej pory na terenie województwa wielkopolskiego złożono 2,5 tys wniosków. Co ludzi zniechęca? Po części czternastostronnicowy wniosek. Dla niektórych problemem jest także fakt, że najpierw trzeba zainwestować pieniądze, ponieść faktyczne koszty, a następnie obiegać się o ich zwrot.