Pieniądze na odnawialne źródła energii
Stawki gwarantowane, specjalna linia dofinansowania, środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - to wszystko ma zachęcić do inwestowania w ekologiczne mikroinstalacje.
Rolnicy, którzy zdecydują się na budowę mikroinstalacji, w tym roku będą mieli szansę na skorzystanie z tzw. stawek gwarantowanych. Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii wprowadza obowiązek zakupu energii elektrycznej przez „dużą energetykę” po określonej cenie.
I tak na przykład, cena wytworzonej energii dla mikroinstalacji wykorzystującej energię promieniowania słonecznego o mocy do 3 kW ma wynosić 0,75 zł za 1 kWh, natomiast o mocy powyżej 3 kW do 10 kW - 0,65 zł za 1 kWh. Takie ceny mają obowiązywać od 1 lipca i mają być gwarantowane przez okres 15 lat - liczone od momentu oddania do użytkowania danej instalacji.
Rolnicy mogą również skorzystać z programu „Prosument - linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii”. Pilotowany jest on przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
„Prosument” to kredyty preferencyjne za pośrednictwem banków.
Umowę z NWOŚiGW podpisał m.in. Bank Ochrony Środowiska. Na budowę mikroinstalacji do wytwarzania prądu czy też energii cieplnej będzie można uzyskać preferencyjny kredyt z dotacją pokrywający nawet 100% kosztów inwestycyjnych. Można w ten sposób sfinansować zakup paneli fotowoltaicznych, małych elektrowni wiatrowych, ale również kotłów na biomasę, pomp ciepła, kolektorów słonecznych i układów kogenaracyjnych (np. mikrobiogazownie). W połowie 2015 roku wprowadzono zmiany do programu, które pozwalają na skorzystanie z finansowania większej liczbie zainteresowanych osób.
- Zniesiono między innymi obowiązek łączenia instalacji do produkcji ciepła z instalacjami do produkcji energii elektrycznej oraz wydłużono okres, w którym beneficjenci mogą otrzymać wyższą kwotę dotacji. Na inwestycję w systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe oraz mikrokogenerację o mocy do 40 kW można dostać dofinansowanie do 40% kosztów kwalifikowanych lecz tylko do końca 2016 roku. W kolejnych latach pomoc spada do 30%. Oprocentowanie kredytu to 1%, a maksymalny okres finansowania kredytu to 15 lat - wyjaśnia doradca Janusz Jurkiewicz z Zespołu Doradczego w Turku.
Dodaje, że program przewidziany jest do 2022 roku, przy czym podpisanie umów ma być realizowane do 2020 roku, a środki wydatkowane będą do 2022 roku.
Program „Prosument” wdrażany jest nie tylko za pośrednictwem banków, ale również poprzez jednostki samorządu terytorialnego (np. gminy) oraz za pomocą Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale oczywiście tylko przez te jednostki, które podpisały umowę z NFOŚiGW.
- Co ważne, decydując się na skorzystanie z programu „Prosument” w przypadku instalacji służącej do produkcji prądu nie możemy jednocześnie skorzystać ze stawek gwarantowanych. Obie formy traktowane są jako pomoc publiczna i jednoczesne skorzystanie z nich traktowane będzie jako przekroczenie dopuszczalnej pomocy finansowej - tłumaczy Janusz Jurkiewicz.
Przedstawione formy dofinansowania przeznaczone są na rozwój mikroinstalacji OZE tzw. prosumenckiej i skierowane są przede wszystkim dla gospodarstw domowych.
- Natomiast na potrzeby wyłącznie gospodarstwa rolnego, inwestycje w instalacje OZE można sfinansować z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Dlatego zastanawiając się nad inwestycją, należy rozważyć, czy dana forma dofinansowania będzie dla nas korzystna - podkreśla.
Na tego rodzaju inwestycje można ubiegać się w ramach programów: „Premia dla młodych rolników”, „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Restrukturyzacja małych gospodarstwa” czy też „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”.
- W przypadku programów jest punktacja. Jeśli beneficjent zamierza wykonać instalacje odnawialnych źródeł energii, to otrzymuje dodatkowe punkty - mówi Janusz Jurkiewicz.
Dodaje, że ważne, aby energii uzyskana za pośrednictwem instalacji była wykorzystywana w gospodarstwie rolnym. Czy rolnicy na takie inwestycje mogą ubiegać się o środki z dwóch programów unijnych?
- Osoby, które skorzystały już z „Premii dla młodego rolnika”, będą mogły na przykład ubiegać o pomoc finansową z programu „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Poza tym, należy poczekać do chwili ogłoszenia naboru wniosków, bo wtedy będą określone konkretne wymagania - wyjaśnia specjalista.
Już w najbliższym naborze programu modernizacja gospodarstw rolnych, każdy rolnik będzie mógł skorzystać z dofinansowania do inwestycji, którą jest między innymi instalacja fotowoltaiczna.
- Dofinansowanie to ma formę dotacji i wynosi ona od 50%-60% wartości inwestycji. Szczegółowe informacje oraz niezbędne wymagania zamieszczone są na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - wyjaśnia Karolina Tomczak, koordynator obszaru sprzedaży z firmy GoodEnergy, działającej na terenie całego kraju.
Dodaje, że inwestorzy mogą również liczyć na wsparcie z Regionalnych Programów Operacyjnych, realizowanych między innymi poprzez urzędy marszałkowskie.
- Otrzymanie takiej formy wsparcia jest procedurą bardzo czasochłonną, wymagającą skomplikowanej dokumentacji oraz oczekiwania na przyznanie środków. Inwestor, chcąc skorzystać z Regionalnych Programów Operacyjnych, musi czekać na ich uruchomienie w danym regionie. Równie dobrze można skorzystać z kredytu na finansowanie instalacji fotowoltaicznej o bardzo małym oprocentowaniu i minimalnej dokumentacji poprzez bank, z którym współpracujemy - twierdz Karolina Tomczak.