Od projektu do pozwolenia na budowę. Formalności budowlane krok po kroku
Decyzja środowiskowa - kiedy niezbędna?
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagana w przypadku inwestycji, które mogą zawsze znacząco oddziaływać na środowisko (grupa I) oraz potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (grupa II). Lista tych inwestycji znajduje się w rozporządzeniu Rady Ministrów, a kwalifikacja do określonej grupy zależy od rozmiarów planowanej hodowli.
Do grupy I (zawsze znacząco oddziałują na środowisko) zalicza się chów lub hodowla zwierząt w liczbie nie mniejszej niż 210 dużych jednostek przeliczeniowych inwentarza (DJP). Wtedy zawsze istnieje obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
W grupie II (mogą potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko) jest chów lub hodowla zwierząt w liczbie nie mniejszej niż 60 DJP inwentarza. Do tej grupy II zalicza się również chów lub hodowlę zwierząt w liczbie nie mniejszej niż 40 dużych jednostek przeliczeniowych, jeżeli inwestycja znajdzie się w odległości mniejszej niż 100 m od terenów mieszkaniowych lub innych zabudowanych, na obszarach objętych formami ochrony przyrody lub w otulinach, np. parków. W takich przypadkach to gmina może stwierdzić, że ocena oddziaływania inwestycji na środowisko jest potrzebna.
Do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej należy dołączyć szereg dokumentów, m.in. raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (grupa I) albo kartę informacyjną przedsięwzięcia (grupa II). Zawiera ona m.in. rodzaj, skalę i usytuowanie inwestycji, dane adresowe terenu i oznaczenia geodezyjne działek, opis planowanej technologii, przewidywana ilość wykorzystywanej wody i innych surowców, materiałów, paliw oraz energii, informacje o rozwiązaniach chroniących środowisko oraz ilość i rodzaj emitowanych substancji do powietrza, wytwarzanych odpadów, źródeł hałasu, ścieków produkcyjnych i bytowych.
W procesie wydawania decyzji środowiskowej uczestniczy społeczeństwo – jako strona postepowania. Mieszkańcy są informowani o planowanej inwestycji i mogą wyrazić swój sprzeciw. Warto również wiedzieć, że wszelkie rozwiązania projektowe korzystne dla ochrony środowiska będą atutem dla całej inwestycji, dlatego tak istotne jest opracowanie odpowiedniej koncepcji środowiskowej już na etapie wstępnym, jeszcze zanim pracę rozpocznie projektant.
Pozwolenie na budowę
Wniosek o pozwolenie na budowę należy złożyć w starostwie powiatowym. Trzeba do niego dołączyć cztery egzemplarze kompletnego projektu budowlanego oraz oświadczenia o prawie dysponowania nieruchomością. Inwestor powinien rozpocząć budowę przed upływem trzech lat od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna. Za rozpoczęcie budowy przyjmuje się wytyczenie budynku na placu budowy przez geodetę, a potwierdzeniem tej czynności jest odpowiedni wpis w dzienniku budowy.
Czytaj także: