Od projektu do pozwolenia na budowę. Formalności budowlane krok po kroku
Plan miejscowy lub decyzja
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwszy punkt na liście niezbędnych formalności budowlanych to najczęściej uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Wniosek składa się w urzędzie gminy, a organem wydającym jest wójt lub burmistrz. Niezbędne załączniki do wniosku to wstępne warunki przyłączenia energii elektrycznej i wstępne warunki przyłączenia do sieci wodociągowej oraz mapa nieaktualizowana, na której należy zaznaczyć usytuowanie budynku względem istniejących sieci i zabudowy. Wstępne warunki przyłączenia mediów uzyskuje się u dostawców (operator energetyczny i wodociągi), a mapę należy zamówić w wydziale geodezji starostwa powiatowego.
Na etapie wnioskowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy warto choć wstępnie zaprojektować całą inwestycję wraz ze wspomnianym wcześniej systemem funkcjonalnym – ustalić poglądowo wielkość budynków, wysokość kalenicy oraz wygląd elewacji. Dlaczego? Otóż we wniosku o wydanie warunków zabudowy należy określić granice i charakter planowanej zabudowy, parametry budynku, a także zapotrzebowanie w zakresie infrastruktury technicznej oraz dane charakteryzujące wpływ inwestycji na środowisko.
Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli teren przeznaczony pod inwestycję jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wtedy decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna. Wystarczy złożyć wniosek o wydanie wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w urzędzie gminy, a projekt budowlany musi być zgodny z zapisami miejscowego planu.
Po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy można już zlecić geodecie sporządzenie mapy do celów projektowych, a następnie zwrócić się do projektanta o wykonanie projektu budowlanego. Warto pamiętać, że cały ten proces może trwać nawet kilka miesięcy.
Decyzja środowiskowa - kiedy niezbędna? O tym na str. 4