Od projektu do pozwolenia na budowę. Formalności budowlane krok po kroku
Gotowy czy szyty na miarę
Jedną z pierwszych kwestii, którą musi rozstrzygnąć inwestor, jest wybór projektu. Dostępne są zarówno gotowe projekty budowlane, które wymagają adaptacji do konkretnej działki, jak i indywidualne projekty budynków inwentarskich sporządzane na zamówienie. W przypadku bardziej typowych inwestycji, korzystniejszy jest wybór gotowego projektu, w przypadku którego wszelkie zmiany adaptacyjne są dostosowywane do konkretnych potrzeb oraz przeznaczenia budynków i przepisów zagospodarowania przestrzennego. Jeśli inwestycja jest nietypowa, a wymagania inwestora specyficzne, lepszym wyborem będzie indywidualny projekt. Wtedy projektant od początku uwzględnia wszelkie pomysły zleceniodawcy, proponuje sprawdzone rozwiązania i dzięki temu projekt jest optymalnie dopasowany do planowanej działalności oraz warunków przestrzennych.
Punktem wyjścia w procesie projektowania budynku inwentarskiego powinien być wywiad z inwestorem. Zadaniem projektanta jest zapoznanie się z oczekiwaniami klienta – tzn. z rodzajem hodowli, preferowanymi rozwiązaniami sanitarnymi, technicznymi oraz organizacyjnymi. Kolejny krok to audyt działki, czyli wizyta projektanta w terenie. Wywiad terenowy pozwala określić i przeanalizować wymiary działki, usytuowanie względem drogi dojazdowej i stron świata, ukształtowanie terenu, poziom wód gruntowych oraz innych czynników, które mogą mieć wpływ na projekt – parametry i usytuowanie budynku oraz technologię budowy.
Dobra pracownia projektowa potrafi stworzyć indywidualną koncepcję, która będzie odpowiadać potrzebom inwestora i jednocześnie spełniać wszelkie normy prawne. Poza projektem architektoniczno-budowlanym (część architektoniczna i konstrukcyjna), projektantowi można zlecić przygotowanie kosztorysu budowlanego. Zwykle takie kosztorysy bazują na aktualnych cenach rynkowych, uwzględniają wszelkie koszty materiałowe oraz koszty pracy. Jest to o tyle pomocne, że inwestor nie musi samodzielnie planować wszelkich wydatków, a jedynie pilnować, aby nie przekroczyły one budżetu zaplanowanego na poszczególne etapy inwestycji.
Podczas wyboru biura projektowego, warto zapytać o możliwość kompleksowej obsługi procesu inwestycyjnego. Często biura projektowe sporządzają także projekt zagospodarowania przestrzennego terenu i kompletują pełną dokumentację budowlaną, sporządzają wniosek o pozwolenie na budowę i na podstawie pełnomocnictwa reprezentują inwestora w urzędach. To z pewnością duża oszczędność czasu i ułatwienie, szczególnie w czasie pandemii, kiedy dostęp do instytucji publicznych jest ograniczony (np. konieczna jest wcześniejsza rezerwacja wizyty w urzędzie). Niektóre biura projektowe współpracują z osobami, które podejmują się funkcji kierownika budowy i realizują projekt, pilnując wszelkich kwestii budowlanych w terenie. Współpraca projektanta i kierownika budowy to również korzystne rozwiązanie, bo pozwala uniknąć ewentualnych niedomówień i wątpliwości powstających w trakcie prac budowlanych.
Lista niezbędnych formalności budowalnyach na str. 3