Bezpieczny Rolnik Bezpieczna Wieś. Nowy projekt KRUS-u
Cele nowego projektu
Celem nowego projektu, który będzie prowadzony przez KRUS jest wzmocnienie przekazu prewencyjnego. Ma to się odbywać poprzez:
- wspólne dla wszystkich działań hasło i logotyp;
- zintegrowanie dotychczasowych form oddziaływania prewencyjnego KRUS, takich jak: kampanie, szkolenia, konkursy, stoiska informacyjno-prewencyjne, publikacje, działania na rzecz właściwej produkcji i dystrybucji bezpiecznych środków stosowanych w rolnictwie oraz sprzętu i odzieży ochronnej dla rolników;
- wspieranie rozwoju ratownictwa przedlekarskiego na obszarach wiejskich w jedną, identyfikowalną i rozpoznawalną markę.
Poprzez działania projektowe KRUS ma dążyć do zwiększenia zainteresowania rolników problematyką bezpieczeństwa pracy na wsi, a także do szerszego zaangażowania mieszkańców wsi w eliminowanie ryzyk wypadkowych w gospodarstwach rolnych. Wokół projektu Bezpieczny rolnik, Bezpieczna Wieś KRUS planuje zgromadzić instytucje i firmy działające na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa pracy w rolnictwie.
Liczba wypadków bardzo mocno spadła
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, corocznie organizując kampanie i konkursy dotyczące bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych, przyczyniła się przez ostatnie lata bardzo wydajnie do ograniczenia wypadków w rolnictwie - podkreślił podczas konferencji szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk nawiązując do statystyk, według których przez ostatnie 30 lat liczba wypadków w rolnictwie spadła o 80%. - Ale to i tak jest o 20 proc. za dużo - zaznaczył.
Statystyki wypadków
Według statystyk, w KRUS w 2022 roku ubezpieczonych było 1 082 030 osób. W ciągu roku zgłoszono 11.649 wypadków. W 8.836 przypadkach wypadki zakończyły się wypłatą jednorazowych odszkodowań. Zanotowoano 45 wypadków śmiertelnych.
Struktura wypadków według grup zdarzeń:
- 49,2 proc. - upadek osób;
- 12,8 proc. - uderzenie, przygniecenie, pogryzienie przez zwierzęta;
- 12,1 proc. - pochwycenia i uderzenia przez części ruchome maszyn i urządzeń.
Przyczyny wypadków: 57,2 proc. - czynnik ludzki (niewłaściwe postępowanie); 25,7 proc. - przyczyny techniczne - (np. niewłaściwy stan podwórza).