Badania GMO w Polsce. Te uprawy sprawdza Inspekcja!
Lista nie jest długa, jednak znacząca, a jednostka, która je przeprowadza ciągle się doskonali.
Badania GMO w Polsce - jakie uprawy są kontrolowane?
Kontrolą PIORiN objęte są trzy gatunki roślin: kukurydza, rzepak i soja.
- Próby materiału roślinnego, pobierane przez inspektorów z plantacji nasiennych i towarowych oraz próby materiału siewnego pobrane w obrocie, trafiają do Laboratorium Badania GMO (LBGMO) Centralnego Laboratorium w Toruniu, gdzie przeprowadzane są badania. Od początku 2023 roku przebadano 2 599 próbek materiału roślinnego, wykonano 20 452 analizy i 53 996 analiz jednostkowych metodą PCR / Real-time PCR - opisuje PIORiN.
Badania GMO (LBGMO) Centralnego Laboratorium w Toruniu
Działalność CL w Toruniu cieszy się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie w środowisku naukowym. Niedawno tę jednostkę odwiedzili studenci biotechnologii, działający w Kole Naukowym.
Studenci mieli możliwość zapoznania się ze sposobami wykonywania analiz, mających na celu wykrywanie obecności oraz oznaczanie procentowej zawartości organizmu genetycznie zmodyfikowanego metodą PCR / Real-time PCR w laboratorium urzędowym PIORiN.
W trakcie spotkania omówiono zadania realizowane przez PIORiN w odniesieniu do przeprowadzanej obecnie kontroli upraw i przedstawiono gatunki objęte kontrolą. Udzielono również odpowiedzi na temat wielkości, rodzaju i ilości próbek, które corocznie są poddawane badaniom laboratoryjnym.
Czytaj także: