ASF. Wielkopolska znów zaatakowana
O trzech kolejnych ogniskach poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Gdzie wystąpiły?
Juz 97. ognisk afrykańskiego pomoru świń wykryto w Polsce w tym roku. Tym razem wirusa dostrzeżono w chlewniach na dwóch krańcach kraju - w woj. wielkopolskim i woj. lubelskim.
95. ognisko wystąpiło w gospodarstwie utrzymującym dwie świnie, położonym w miejscowości Anielówka, gmina Michów, powiat lubartowski, województwo lubelskie.
Do kolejnego zakażenia stada świń (96. ognisko) doszło takze w powiecie lubartowskim na Lubelszczyźnie. Tym razem dotyczyło stada o wielkości 29 świń w miejscowości Jeziorzany.
W liczącym 74 sztuki świń w gospodarstwie w miejscowości Janków Pierwszy w powiecie kaliskim w Wielkopolsce wykryto kolejne - 97. ognisko ASF. Gospodarstwo znajduje się ok. 1,5 km od miejscowości Łaszków, gdzie 13 dni wcześniej wystąpiło pierwsze ognisko ASF w powiecie kaliskim. Badania początkowo zostały wykonane w laboratorium przy Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Poznaniu, a następnie powtórzono je w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach.
- Strefa zapowietrzona o promieniu 3 km od ogniska oraz strefa zagrożona o promieniu 10 km od ogniska wyznaczana przez wojewodę wielkopolskiego w większości będzie się pokrywać ze strefami wyznaczonymi po wykryciu pierwszego ogniska, jednakże gospodarstwa, które zostały już nimi objęte w połowie września będą miały wydłużony okres restrykcji związany z brakiem możliwości przemieszczeń świń - podaje Wielkopolska Izba Rolnicza.
Pojawienie się kolejnego ogniska w tym rejonie jest zaskoczeniem z uwagi na fakt, iż w rejonie kaliskim do tej pory nie wykryto żadnego przypadku ASF u dzików.
To nie wszystko. Prawdopodobnie na północy Wielkopolski wyznaczona zostanie strefa czerwona. U dzika z wypadku komunikacyjnego w miejscowości Kowanówko w powiecie obornickim wykryto ASF. Dotychczas region ten był całkowicie wolny od wirusa.