ASF w Zielonej Górze. Wprowadzony zakaz wstępu do lasu
Afrykański pomór świń dotarł do Zielonej Góry. Takie informacje podała "Gazeta Lubuska". Główny Inspektorat Weterynarii, póki co, ich nie potwierdza.
W woj. lubuskim trwają intensywne działania w kierunku znajdowania padłych dzików. Jak podała "Gazeta Lubuska" w ostatnich dniach potwierdzono zakażenie wirusem ASF u kilku sztuk znalezionych w samej Zielonej Górze, a to oznaczałoby, że wirus rozprzestrzenia się na kolejne tereny.
Czytaj także: ASF na zachodzie Polski. Zablokowani hodowcy!
Podczas posiedzenia sztabu antykryzysowego podjęto decyzję o poszerzenie strefy czerwonej o miasto Zielona Góra oraz cały powiat. Wojewoda lubustki tym samym wprowadził zakas wstępu do lasu na terenie miasta oraz powiatu zielonogórskiego.
Zielonogórski magistrat przypomina o tym, by zgłaszać znalezione martwe dziki.
Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?
Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby.
Należy powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia. Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok.
Należy zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, miejscowego koła łowieckiego lub powiadomić o tym fakcie starostę, burmistrza, wójta gminy. W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego).
Należy pamiętać, że osoba, która:
- miała kontakt z dzikami na obszarach występowania ASF, po powrocie do domu musi zastosować środki higieny ograniczające ryzyko szerzenia się ASF, w tym odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie, a odzież przeznaczyć do prania;
- znalazła padłego dzika (i potencjalnie mogła mieć kontakt z wirusem ASF) przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie powinna wykonywać czynności związanych z obsługą świń.
Na stronie GIW opublikowana jest najnowsza Decyzja Wykonawcza KE w sprawie wyznaczenia stref ASF w UE. Na zachodzie Polski dotyczą one kilku powiatów w woj. lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim.
Strefa żółta
w województwie lubuskim:
— gminy Szlichtyngowa i Wschowa w powiecie wschowskim,
— gminy Kożuchów i Nowe Miasteczko w powiecie nowosolskim,
— gminy Babimost, Sulechów, Czerwieńsk, Świdnica i Nowogród Bobrzański w powiecie zielonogórskim,
— powiat miejski Zielona Góra,
— gminy Niegosławice, Brzeźnica, Szprotawa, część gminy Żagań położona na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr 12, część gminy Małomice położona na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr 12 w powiecie żagańskim,
— gminy Zbąszynek, Szczaniec, Świebodzin i Skąpe w powiecie świebodzińskim,
w województwie dolnośląskim:
— gminy, Pęcław, Jerzmanowa, część gminy wiejskiej Głogów położona na południe od linii wyznaczonej przez drogę nr 12 i miasta Głogów położona na południe od linii wyznaczonej przez drogę nr 12 w powiecie głogowskim,
— gminy Gaworzyce, Grębocice i Radwanice, część gminy Przemków położona na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr 12, część gminy Polkowice położona na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr 331 w powiecie polkowickim,
— gmina Niechlów w powiecie górowskim.
w województwie wielkopolskim:
— gmina Wijewo i Włoszakowice w powiecie leszczyńskim,
— powiat wolsztyński,
— gmina Zbąszyń w powiecie nowotomyskim,
— gminy Rakoniewice i Wielichowo w powiecie grodziski
Strefa czerwona
w województwie lubuskim:
— gmina Sława w powiecie wschowskim,
— gminy Kolsko, Siedlisko, Otyń, Bytom Odrzański i Nowa Sól w powiecie nowosolskim,
— gminy Bojadła, Trzebiechów, Zabór i Kargowa w powiecie zielonogórskim,
w województwie dolnośląskim:
— gmina Kotla, Żukowice, część gminy wiejskiej Głogów położona na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr 12, część miasta Głogów położona na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr 12 w powiecie głogowskim.