ASF w woj. lubuskim. Jest oświadczenie Głównego Lekarza Weterynarii
Zakażony padły dzik w okolicach Wschowy to, jego zdaniem, odosobniony przypadek.
- W dniu 14 listopada 2019 r. na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach potwierdzono wystąpienie pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w powiecie wschowskim, w województwie lubuskim - czytamy w komunikacie GLW.
Główny Lekarz Weterynarii dalej podaje, że "uzyskanie dodatnich wyników badania w województwie lubuskim świadczy o odosobnionym przypadku wystąpienia tej choroby u dzików, bez możliwości powiązania epidemiologicznego i geograficznego z dotychczas notowanymi przypadkami ASF na terytorium Polski". Przypomniał, że odległość miejsca stwierdzenia ASF w woj. lubuskim od miejsc występowania tej choroby w populacji dzików oraz ognisk u świń wynosi ponad 300 km.
Dodatni wynik badania w kierunku ASF uzyskano w próbkach pobranych od padłej samicy dzika, znalezionej w dniu 4 listopada 2019 r. w pobliżu drogi nr 325 łączącej miejscowości Sława i Nowa Sól. Z informacji zawartych w dokumencie dochodzenia epizootycznego wynika, że dzik pochodził z wypadku komunikacyjnego.
"Miejsce znalezienia zwłok dzika zlokalizowane jest poza obszarami objętymi regionalizacją w związku z występowaniem ASF, wymienionymi w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE z dnia 9 października 2014 r. w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylająca decyzję wykonawczą 2014/178/UE" - tłumaczy GLW.
Główny Lekarz Weterynarii zaznaczył, że obecnie prowadzone są na miejscu działania związane ze zwalczaniem ASF przez właściwe miejscowo organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK).
Jak czytamy dalej w oświadczeniu, w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Gorzowie uczestniczy sekretarz stanu - pełnomocnik Rządu ds. działań związanych z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Szymon Giżyński oraz zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Mirosław Welz.