ASF w Niemczech. Chiny wstrzymują import mięsa wieprzowego. Cena spada
Po kilku dniach od oficjalnego potwierdzenia przypadku ASF w Brandenburgii Chiny wprowadziły zakaz importu mięsa. Może to oznaczać zalanie rynku wewnątrzunijnego niemieckim towarem i drastyczne spadki cen.
Niemcy są trzecim co do wielkości na świecie i drugim w UE eksporterem mięsa wieprzowego do Chin. W pierwszym półroczu 2020 r. od niemieckich dostawców Chiny zakupiły 380 tys. ton produktów wieprzowych (+65% r/r). Wstrzymanie eksportu do Chin oznacza, że miesięcznie ponad 60 tys. ton wieprzowiny pozostanie na rynku unijnym powodując presję na ceny skupu świń w całej Unii Europejskiej.
Podjęta w sobotę decyzja o wstrzymaniu importu towaru przez Chiny oznacza realizację czarnego scenariusza dla sektora trzody chlewnej. Eksperci rynkowi nie mają złudzeń. - Wchodzimy w okres głębokiego kryzysu na rynku wieprzowiny - komentują.
Przewiduje się, że władze chińskie uzupełnią braki ściągnięte z Hiszpanii, USA czy Brazylii.
- Hiszpanie na pewno skorzystają z tej okazji i powiększą swój eksport do Państwa Środka, który w pierwszym półroczu tego roku wyniósł 518 tys. ton, co stanowi wzrost (+110% r/r) - wyjaśnia Aleksander Dargiewicz, prezes POLPIG.
Odnotowano już spadki cen żywca wieprzowego. Stawka na niemieckiej giełdzie VEZG z 9 września została zmieniona już po kilku dniach. Rynek zareagował dramatycznym spadkiem ceny skupu tuczników o 20 centów do poziomu 1,27 €/ kg (wbc).
Sytuacja w najbliższych dniach może drastycznie się pogarszać.
- Niemcy są naszym największym odbiorcą wieprzowiny. Ze względu na nadwyżkę wieprzowiny u naszych zachodnich sąsiadów, polskim eksporterom będzie bardzo trudno utrzymać dotychczasowy rynek niemiecki, na który dostarczamy 13,4% wszystkich wywożonych z kraju produktów wieprzowych - wyjaśnia Aleksander Dargiewicz z POLPIG.
Utrata części rynku niemieckiego to nie jedyny problem.
Należy się spodziewać, że do Polski zacznie napływać tania wieprzowina i żywiec wieprzowy z Niemiec, który wywoła znaczące spadki cen skupu świń na krajowym rynku.
Czytaj także: Wzrasta liczba oskarżeń pod adresem branży mięsnej