ASF - szczepionka za 2 lata?
Najnowsze doniesienia ze świata medycyny weterynaryjnej! Naukowcy pracują nad szczepionką przeciwko ASF!
Afrykański pomór świń (ASF) - to choroba, która dziesiątkuje trzodę chlewną i dziki w wielu krajach świata. Póki co nie wynaleziono szczepionki przeciwko temu wirusowi. Choroba rozprzestrzenia się w coraz szybszym tempie. Nie jest groźna dla ludzi, ale powoduje ogromne straty w produkcji świń. Odsetek umieralności jest prawie 100 procentowy. A w związku z tym, że z łatwością się przenosi na kolejne stada - stanowi zagrożenie dla zdrowych zwierząt. Dlatego w ramach walki z ASF, wybijane są niezarażone świnie w obrębie wykrytego ogniska wirusa. W takich okolicznościach wynalezienie szczepionki przeciwko wirusowi ASF to jak wyścig z czasem.
Czytaj także: ASF. Chcą pomóc rolnikom narażonym na stres pourazowy
Prace w tym kierunku prowadzą europejscy naukowcy wraz z firmą komercyjną. Nie jest to łatwe. - Immunologiczny geniusz tego wirusa powoduje to, że dotychczasowe próby wynalezienia takowej szczepionki spełzły na niczym, ponieważ organizm nie potrafił wytworzyć przeciwciał neutralizujących - komentuje Zbigniew Kuberka, lekarz weterynarii z Dobrzycy (Wielkopolska).
Ale najnowsze badania i doniesienia właśnie z Kongresu Zarządzania Zdrowiem Świń w Barcelonie są dość optymistyczne, wymagają jednak co najmniej kilku lat dalszej naukowej pracy.
Dokąd dotarł ASF - aktualna MAPA (listopad 2018)
Zbigniew Kuberka w rozmowie z nami powiedział coś, co daje nadzieję wielu polskim producentom trzody chlewnej:
- W październiku tego roku rozmawiałem z cenionym hiszpańskim specjalistą chorób trzody chlewnej - doktorem Enrico Marco i stwierdził on, że w wariancie mocno optymistycznym skuteczna szczepionka przeciwko ASF może pojawić się za dwa lata - zaznacza Zbigniew Kuderka.
Czy ta informacja powinna być dla nas pocieszająca? Czy to jednak nie będzie za późno dla polskiej produkcji świń? Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Piszcie w komentarzach!
Czytaj także: ASF. Lekarz weterynarii: podmienić próbkę krwi do badania?