ASF. GIW potwierdza, że hodowla świń na wolnym wybiegu jest ryzykowna
Czy zapowiadana w ubiegłym roku redukcja dzików na ścianie wschodniej została zrealizowana? Co weterynaria sądzi o doniesieniach związanych z możliwością przenoszenia wirusa przez muchy? Ile środków w ramach odszkodowania wypłacono hodowcom?
Na pytania odpowiada Główny Inspektorat Weterynarii.
Ile w tym roku wybito i zutylizowano sztuk trzody chlewnej w ramach likwidacji choroby?
W 2019 r. stwierdzono 45 ognisk ASF w gospodarstwach, w których utrzymywano łącznie 35 253 sztuk świń, które poddano zabiciu i utylizacji w związku z likwidacją wspomnianych ognisk.
Ile od 2014 roku wybito i zutylizowano sztuk trzody chlewnej w ramach likwidacji choroby?
W latach 2014 - 2019 r. (do 6 września) stwierdzono 258 ognisk ASF w gospodarstwach, w których utrzymywano łącznie 67 308 sztuk świń, które poddano zabiciu i utylizacji w związku z likwidacją wspomnianych ognisk.
Do końca sierpnia wykryto 45 ognisk ASF w samym 2019 roku. Czy tempo rozprzestrzeniania się wirusa może w najbliższym jesienno-zimowym okresie wyhamować?
Zjawisko występowania większej liczby ognisk w okresie wiosenno-letnim związane jest nierozerwalnie z większą aktywnością człowieka w tym czasie (od początku maja do końca września). Dotyczy to prowadzenia prac polowych, które w okresie wiosennym są intensywne, sianokosów, żniw, jak również zbierania przez rolników płodów runa leśnego - grzybów, jagód, jeżyn, etc. Wirus może być wprowadzany do gospodarstw przede wszystkim za pośrednictwem człowieka oraz wszystkich jego aktywności, przy braku zachowania należytej bioasekuracji, pod pojęciem której kryje się nie tylko infrastruktura. Zabezpieczenia budynków, ogrodzenia, maty dezynfekcyjne, ale przede wszystkim właściwe zachowania i konsekwencja w działalności ludzi pracujących w gospodarstwie stanowią gwarancję, że wirus do gospodarstwa nie zostanie wprowadzony, w szczególności na obszarach, na których wirus obecny jest w środowisku, niezależnie od pory roku.
Czytaj także: Gobarto 500 - czy warto przystąpić do tego programu?
Jaką kwotę zadośćuczynienia wpłacono w tym roku właścicielom stad, którym z uwagi na wykrycie ASF, zutylizowano trzodę chlewną?
Wysokość środków wypłaconych w tym roku jest aktualnie weryfikowana.
Czy zapowiedzi ministra rolnictwa Krzysztofa Jana Ardanowskiego sprzed roku o wybiciu dzików do zera na terenach objętych zasięgiem ASF (padły na konferencji prasowej w Bydgoszczy) zostały zrealizowane?
Odpowiedzi na to pytanie może udzielić Polski Związek Łowiecki.
Czy wirus ASF może przenosić także mucha?
Brak jest w chwili obecnej ugruntowanej literatury potwierdzającej to zagadnienie. Z uwagi na naukowy charakter pytania, prosimy o kontakt w tej sprawie z Państwowym Instytutem Weterynaryjnym - Państwowym Instytutem Badawczym w Puławach.
W jaki sposób odniesiecie się państwo do zapowiedzi wsparcia chowu świń na wolnym wybiegu w sytuacji, gdy wirus ASF obejmuje coraz większe obszary Polski?
Główny Lekarz Weterynarii w zakresie utrzymywania zwierząt z rodziny Suídae w systemie otwartym (wolno wybiegowym), mając na względzie obecnie zarysowującą się sytuację epizootyczną oraz konieczność redukcji każdego czynnika mogącego mieć wpływ na jej pogorszenie, w tym potrzebę ograniczenia możliwości wystąpienia nowych ognisk na obszarach zagrożenia i objętych ograniczeniami, podkreśla, że utrzymywanie świń, świniodzików oraz dzików w systemie wolno wybiegowym stanowi bardzo poważne zagrożenie oraz realny czynnik ryzyka wystąpienia ASF, szczególnie w przedmiotowych obszarach.
Czytaj także: ASF. Co hodowcom świń radzą ci, którzy już zmierzyli się z wirusem?