ASF. Czy zdrowe świnie muszą być ubijane?
Do tej pory w 2018 roku zabito lub zutylizowano 1 306 sztuk zdrowych świń. Gospodarstwa, w których przebywały, uznano za tzw. "kontaktowe z zarażonymi wirusem afrykańskiego pomoru świń". Co to oznacza?
Główny Lekarz Weterynarii wyjaśnił nam, na podstawie jakich przepisów podejmuje się decyzję o likwidacji zdrowego stada w walce z ASF.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt powiatowy lekarz weterynarii w przypadku, kiedy wymaga tego sytuacja epizootyczna, może nakazać zabicie lub ubój zwierząt chorych lub zakażonych, podejrzanych o zakażenie lub o chorobę albo zwierząt z gatunków wrażliwych na daną chorobę zakaźną zwierząt.
Czytaj także: Prof. Pejsak: ASF to koniec dla małych chlewni
O tym, jakie stada uznane są za "kontaktowe" mówi z kolei rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwlaczania afrykańskiego pomoru świń.
Rozporządzenie to mówi o tym, że powiatowy lekarz weterynarii w gospodarstwie uznanym za kontaktowe, tj. powiązane z ogniskiem choroby, może zastosować środki przewidziane w paragrafie tego rozporządzenia, a więc: nakazać niezwłocznego zabicia, pod urzędowym nadzorem, wszystkich świń przebywających w gospodarstwie.
- Możliwość ewentualnego wydania przez organy inspekcji weterynaryjnej decyzji administracyjnej nakazującej zabicie świń w gospodarstwach innych niż ogniska ASF, odnosi się jedynie do wspomnianych bardzo konkretnych sytuacji - tłumaczy Krzysztof Jeżdżewski, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.
W samym 2017 roku zabito lub zutylizowano 3 447 sztuk świń, z czego 3 170 sztuk w samym powiecie bialskim w woj. lubelskim.
W 2018 roku natomiast ubito 1 306 sztuk świń w powiatach: bialskim, chełmskim i parczewskim w woj. lubelskim.