Czy jest szansa na wzrost cen zbóż jeszcze w tym roku?
Rynek zbóż w ostatnim czasie jest mocno rozchwiany. Trend wzrostowy już za nami, bo od blisko dwóch tygodni stawki w skupach spadają. Na przestrzeni tego czasu korekty są dość znaczne. Ale jak zaznacza pośrednik z Agrito, nie tylko sama giełda Matif gra tu pierwsze skrzypce.
- Widzę, że te eksportowe zboża staniały.
W miesiącach słabszego eksportu, wywiera on mniejszy wpływ na sugerowane ceny na rynku krajowym. Tak jest i tym razem.
Topnieje różnica cen między pszenicą konsumpcyjną a paszową
Niestety na krajowym rynku zbóż w dalszym ciągu jest nieciekawie, biorąc pod uwagę utrzymującą się słabą podaż. Wynikiem niskich cen w trakcie żniw było zmagazynowanie ziarna przez rolników i oczekiwanie na korzystniejsze oferty. Kiedy jednak takie się pojawiły, nadal nie było decyzji o sprzedaży. Tym bardziej nie będzie jej teraz, kiedy obserwujemy trend spadkowy.
- Teraz jak jest giełda na minusie, to dzwonią i pytają o ceny. Jak usłyszą jaka jest, to mówią, że teraz to muszą poczekać. I tak się kończy rozmowa. Nie zdecydowali się w wysokich cenach, to teraz będą musieli się zdecydować w bieżących - mówi pracownik Agrito.
Jak podkreśla rozmówca zauważalna jest zmniejszająca się różnica w stawkach między pszenicą konsumpcyjną, a paszową, która wynika z zapotrzebowania.
Grudzień z ograniczeniami skupu ziarna w młynach?
W skupach widoczne są spadki cen przede wszystkim rzepaku i pszenicy. Jedynie w jednym przedsiębiorstwie odnotowaliśmy korekty na wszystkich gatunkach. Skupy skupami, ale jak podkreśla rozmówca z Agrito, „lokalne wytwórnie może nie obniżają tak mocno, bo pewnie jest zapotrzebowanie”. Inaczej sytuacja przedstawia się w młynach.
- Na młynach pospadały produkcje mąk, tak jest bynajmniej w dwóch młynach gdzie dostarczamy. Mają dużo towaru i będą ograniczenia na pewno w grudniu. Coś kupią na dopchnięcie, ale jadą na wysokich stanach magazynowych, więc na pewno nie będzie tak, że w grudniu będzie można na hura wozić towary - wyjaśnia pośrednik.
Młyny z pewnością mają zapasy długoterminowe. Jeśli jednak rolnicy chcieliby się zdecydować na sprzedaż, aby zasilić nieco budżet domowy na zbliżające się święta, to może warto się pośpieszyć, nie tylko ze względu na ograniczenia, ale też w związku z niepewną sytuacją co do cen.
Ceny zbóż i rzepaku w skupach
Poniższy wykres przedstawia średnie ceny pszenicy konsumpcyjnej w skupach współpracujących z wiescirolnicze.pl na przestrzeni ostatnich kilku lat. Póki co, średnia z listopada nie odzwierciedla trendu spadkowego w cenach pszenicy.
Pszenica konsumpcyjna: 860 - 980 zł/t (w zależności od ilości białka)
Pszenica paszowa: 800 - 850 zł/t
Kukurydza sucha: 740 - 780 zł/t
Kukurydza mokra: 490 zł/t
Owies: 600 - 850 zł/t
Rzepak: 2040 - 2200 zł/t
Pszenżyto: 700 - 750 zł/t
Żyto konsumpcyjne: 620 - 650 zł/t
Żyto paszowe: 550 - 600 zł/t
Jęczmień konsumpcyjny: 670 zł/t
Jęczmień paszowy: 720 zł/t
Soja: 1520 - 1700 zł/t.