Trudny rok dla plantatorów i skupujących. Co dzieje się na rynku zbóż?
Czas żniw w tym roku nie był łatwy zarówno dla rolników, jak i pośredników. Zbiory były mniejsze niż zakładano, a jakość ziarna też pozostawiała wiele do życzenia. Przełożyło się to na niewielki ruch w skupach, który utrzymuje się do dziś.
- Ruch niestety znikomy. Przyjeżdżają pojedyncze samochody. Bardziej to jest, żeby coś rozpocząć niż posprzątać magazyn przed kukurydzą - mówi pośrednik z Agrito, skupujący zboża.
Podobnie sytuacja wygląda w innych przedsiębiorstwach skupujących ziarno.
- Słaby ruch. Coraz więcej ludzi pyta o kukurydzę mokrą i o słonecznik, ale to tylko pytania. Ruch nie jest zadowalający - mówi z kolei Franciszek Nowak z firmy Transrol Sp. z o.o., Sp. k.
Rekordowe zbiory kukurydzy, czy jednak nie?
Z pól powoli znika kukurydza na kiszonkę. Na zbiory tej na ziarno natomiast musimy jeszcze trochę poczekać. Przewiduje się jednak, że w niektórych rejonach wczesne odmiany zbierane będą już w połowie miesiąca. Póki co, jednak zainteresowania sprzedażą nie ma.
- Nic się nie dzieje w tej materii. Nikt nie pyta. U nas kukurydze są jeszcze mocno zielone. Poginęły trochę te na kiszonki, a ziarnówka stoi i czeka. Robiliśmy na gospodarstwie próby, to z kolby miały 40% wilgotności, więc jeszcze musi postać na polu - opisuje pośrednik z Agrito.
Po słabych zbiorach podstawowych zbóż plantatorzy nadzieje pokładali jeszcze w zbiorach kukurydzy. Początkowe szacunki wyglądały całkiem optymistycznie. Niestety z tygodnia na tydzień zmieniają się one na bardziej niekorzystne.
Przeczytaj również: Tak niskiej ceny buraka nie było od lat! Plantatorzy załamują ręce
Komisja Europejska poinformowała o przewidywanych zbiorach kukurydzy, które w początkowych założeniach też wyglądały bardziej obiecująco. Rozbieżne z kolei informacje podał resort rolnictwa, zapowiadając rekordowe w tym sezonie zbiory kukurydzy. Kto w tym temacie będzie miał rację? Okaże się to dopiero po zbiorach.
Pszenica paszowa górą
Pośrednicy skupują znikome ilości ziarna. Najwięcej jednak pszenicy paszowej.
- Najwięcej przyjeżdża pszenicy paszowej. Parametrowe chyba leżą i czekają za. Jak mają pobadane parametry, to czekają za ceną - dodaje pracownik Agrito.
Tego samego zdania jest Franciszek Nowak.
- Najwięcej obracamy pszenicą paszową, jej najwięcej rolnicy sprzedają.
Aktualne ceny zbóż i rzepaku
Po poniedziałkowej sondzie w skupach na temat cen zbóż i rzepaku, zauważyliśmy w niektórych wzrosty, przede wszystkim za pszenice i rzepak. W większości skupów jednak ceny pozostawiono takie, jakie oferowano na końcu sierpnia.
- Mam nadzieję, że ceny pójdą do góry, bo tak oczekują też rolnicy - mówi Nowak.
Aktualne ceny zbóż i rzepaku w skupach:
Pszenica konsumpcyjna: 760 - 950 zł/t (w zależności od ilości białka)
Pszenica paszowa: 670 - 800 zł/t
Kukurydza sucha: 660 - 800 zł/t
Kukurydza mokra: 450 - 500 zł/t
Owies: 550 - 800 zł/t
Rzepak: 1830 - 1980 zł/t
Pszenżyto: 600 - 680 zł/t
Żyto konsumpcyjne: 500 - 580 zł/t
Żyto paszowe: 480 - 570 zł/t
Jęczmień konsumpcyjny: 630 zł/t
Jęczmień paszowy: 560 - 650 zł/t
Soja: 1500 zł/t
Łubin: 1050 - 1070 zł/t
Groch: 1000 - 1020 zł/t.