Tanieją produkty rolne w Unii Europejskiej
Średnia cena produktów rolnych była niższa o 6% w porównaniu z I kwartałem 2023 r. W tym samym okresie średnia cena towarów i usług konsumowanych w rolnictwie (nakłady niezwiązane z inwestycjami) spadła o 11%. Po okresie zakłóceń, kiedy to w roku 2021 i pierwszych trzech kwartałach 2022 r. nastąpił gwałtowny wzrost cen produktów rolnych, tempo ich wzrostu zwolniło, a następnie ceny zaczęły spadać. Ostatnie spadki cen produktów rolnych i kosztów nakładów zmierzają w kierunku poziomów sprzed zawirowań.
Cena zbóż spadła o 28%, pomidorów o 33%
Zmiany cen produktów rolnych w pierwszym kwartale 2024 r. były zróżnicowane. Szczególnie gwałtowny spadek zaobserwowano w średniej cenie zbóż, która spadła o 28%. Cena mleka spadła o 12%, jaj i roślin przemysłowych (roślin oleistych, roślin białkowych, tytoniu surowego, buraków cukrowych i innych) spadła o 10%, a świeżych warzyw o 6% - szczególnie gwałtowny spadek, o 33%, zanotowały ceny pomidorów.
Zobacz aktualne ceny pomidorów na giełdach i zbóż w skupach
Cena ziemniaków wzrosła o 22%, świeżych owoców o 20%
Natomiast średnia cena ziemniaków wzrosła o 22%, a świeżych owoców o 20% (pomimo gwałtownego spadku o 44% cen cytryn i limonek), odpowiadając już na przewidywany wpływ niekorzystnych warunków pogodowych na wielkość zbiorów.
Zobacz aktualne ceny ziemniaków i owoców na giełdach
Najbardziej staniały nawozy
Wśród nakładów niezwiązanych z inwestycjami najszybsze tempo spadku cen odnotowano w przypadku nawozów i polepszaczy gleby (-31%), pasz dla zwierząt (-16%) oraz energii i środków smarnych (-12%).
Spadek cen produkcji rolnej w większości krajów. Inaczej na południu Europy
Większość krajów UE odnotowała spadek cen produkcji rolnej w pierwszym kwartale 2024 r. w porównaniu z tym samym kwartałem 2023 r. Największe spadki nastąpiły na Węgrzech (-24%), w Bułgarii i Rumunii (po -18%) oraz na Słowacji i w Czechach (po -17%).
Natomiast ceny wzrosły w pięciu południowych krajach UE. Najbardziej gwałtownie w Grecji (+20%). Bardziej umiarkowane wzrosty odnotowano na Malcie i w Hiszpanii (+4%) oraz w Portugalii i na Cyprze (+1%).
Nakłady niezwiązane z inwestycjami wyższe tylko w jednym kraju
Jeśli chodzi o nakłady niezwiązane z inwestycjami (energia, nawozy lub pasze), prawie wszystkie kraje UE odnotowały spadki w pierwszym kwartale 2024 r. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2023 r. Najwyższe wskaźniki spadku pojawiły się w Chorwacji (-20%), na Węgrzech (-19%) oraz w Niderlandach i Irlandii (oba kraje po -17%).
Portugalia była jedynym krajem UE, który nastąpił wzrost (+2%).