Styczeń 2022 - aktualne ceny rzepaku w skupach
Jaki stawki za rzepak obowiązują aktualnie w polskich punktach skupujących?
Najniższe i najwyższe stawki za rzepak
Ceny rzepaku, jak wynika z informacji, które przekazały nam 3 stycznia firmy skupujące, dostępne w naszej bazie (baza dostępna TUTAJ), oscylują w graniach 3.050-3.450 zł/t. To więcej niż na początku grudnia roku ubiegłego. Wówczas bowiem cena rzepaku wahała się od 3.040 do 3.000 zł/t. Po żniwach z kolei cena rzepaku "kręciła się" w okolicach 2.300-2.670 zł/t. A ile płacono w skupach za rzepak w analogicznym okresie roku ubiegłego? Znacznie mniej niż teraz. Stawka, jaka wtedy obwiązywała, była bowiem na pograniczu 1650-1720 zł/t. W tym miejscu warto się odnieść także do cen rzepaku z pierwszej dekady stycznia 2020. W tym okresie firmy za nasion oferowały nieco mniej niż w styczniu roku 2021 - ok. 1500-1600 zł/t.
XIV forum dla producentów rzepaku i roślin białkowych. Trwają zapisy. KLIK
Dobra cena za rzepak
Z cen rzepaku, jakie obowiązywały w ostatni czasie, zadowolony był Szymon Chyliński, rolnik z miejscowości Wierzchowiska Pierwsze na Lubelszczyźnie, gospodarujący z żoną i rodzicami na 150 ha. Farmer uprawia rzepak - odmiany mieszańcowe - na areale ok. 40.
- Myślę, że na rzepaku można teraz zarobić - podkreślał podczas naszej ostatniej rozomwy gospodarz. Rolnik początkowo zakontraktował rzepak. - W ostatniej chwili się jednak wycofałem. Myślę, że wyszło to "na plus". Wiosenne kontrakty oscylowały bowiem w granicach 2 tys. zł, w żniwa natomiast notowania rzepaku znacznie poszły w górę.
Rolnicy zasiali ok. 1 mln ha rzepaku
Zasiewy rzepaku w 2021 r., jak wynika z obserwacji Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, są na podobnym poziomie, jak w poprzednim sezonie - czyli sporo, bo w granicach ok. 1 mln ha. Wpływ na tę sytuację, zadaniem prezesa KZPRiRB - Juliusza Młodeckiego, miała dobra cena za ten surowiec.
Czytaj także:
UE. Notowania rzepaku wystrzeliły w górę
- Tagi:
- skupy
- rzepak
- styczeń 2022
- cena