Spadki ceny trzody chlewnej
Miniony rok nie był przychylny dla producentów trzody chlewnej. Początek stycznia też niestety nie rozpoczął się dobrze. Odnotowaliśmy bowiem obniżki cen w skupach. To kolejne potwierdzenie, że to, co dzieje się na rynku niemieckim, nie przekłada się na sytuację u polskich pośredników. W Niemczech notowania utrzymują się na stabilnym poziomie, a u nas obniżki.
- Dostępna podaż świń rzeźnych jest wystarczająca, aby zaspokoić istniejący popyt. W niektórych przypadkach liczba ubojów była mniejsza na początku tygodnia. Wciąż w dużej mierze zrównoważona sytuacja na rynku spowodowała, że w nowym tygodniu uboju ceny pozostały niezmienione - czytamy na vezg.de.
Według przedstawicieli firm skupujących żywiec wieprzowy, aktualne spadki w skupach rzędu 0,10 - 0,20 zł/kg wynikają głównie z mniejszego popytu. Czy sytuacja się poprawi? Czy stawki będą satysfakcjonujące dla rolników? Choć przy tak niestabilnym rynku trudno cokolwiek prognozować, o zdanie zapytaliśmy przedstawicielkę Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Państwowego Instytutu Badawczego, Dorotę Pasińską:
- W bieżącym roku spadkom cen skupu żywca może sprzyjać zmniejszenie kosztów produkcji (w wyniku obniżenia cen pasz, choć w drugiej połowie roku dużo zależeć będzie od poziomu zbioru zbóż) oraz większa podaż żywca w UE. Ryzykiem dla tych przewidywań może okazać się duża skala rozwoju afrykańskiego pomoru świń.
Aktualne ceny żywca wieprzowego w skupach
Zdecydowana większość firm znajdujących się w naszej bazie proponuje ceny poniżej 7,00 zł/kg. Najczęściej oscylują się one w granicach 6,30 - 6,40 zł/kg. Jest jednak kilka ofert powyżej 7,00 zł/kg. Maksymalna proponowana cena to 7,60 zł/kg. Mniejsze rozbieżności zauważymy w poubojowej klasie E, gdzie przedział cen waha się między 8,40 a 9,10 zł/kg. Za kilogram macior pośrednicy płacą aktualnie od 4,30 do 5,40 zł/kg. Ceny knurów z kolei wahają się od 3,90 do 5,00 zł/kg.
Ceny trzody chlewnej w poszczególnych skupach - KLIKNIJ TUTAJ