Spada pogłowie loch zarodowych
Polska dominuje wśród krajów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o tendencje obniżkowe pogłowia loch hodowlanych. Gdzie ich liczba wzrasta?
Liczba produkowanych sztuk trzody chlewnje będzie w Europie się zmniejszać - tak wynika z "Krótkoterminowej prognozy produkcji upraw polowych, mięsa i mleka w UE” z marca tego roku podaną przez Komisję Europejską. Zgodnie z nią produkcja brutto wieprzowiny w UE obniży się wobec 2015 r. o 0,3% do 23,3 mln ton. Według spisu pogłowia trzody chlewnej z grudnia 2015 r., stado reprodukcyjne zmniejszyło się w ciągu roku o 2%. Trzy czwarte tego spadku miało miejsce w nowych państwach członkowskich UE-13 (-7%).
Czytaj także: Czy produkcja polskich prosiąt ma szansę
Pogłowie loch zarodowych obniżyło się najbardziej w Polsce, Niemczech, Holandii i Francji (łącznie o 300 tys. sztuk). W Hiszpanii natomiast liczebność tej grupy zwierząt wzrosła o ponad 100 tys. sztuk. Pogłowie prosiąt zwiększyło się ponownie w państwach tzw. starje Unii UE-15 (+1%), natomiast w nowych państwach członkowskich UE-13 obniżyło się o 3%. Łączna liczba prosiąt w Unii Europejskiej była o 1% wyższa niż przed rokiem. Zwierzęta te trafią na rynek w pierwszej połowie 2016 r.
A co można powiedzieć o cenach? Pod koniec 2015 r. spadły one do rekordowo niskiego poziomu 126 EUR/100 kg, a ceny prosiąt spadły do 35 EUR/szt. Na początku stycznia tego roku można było zaobserwować niewielki wzrost cen prosiąt, związany prawdopodobnie ze spadkiem pogłowia loch hodowlanych.
Choć cena z pewnością nie zadowalała unijnych hodowców, produkcja wieprzowiny obniżyła się dopiero w drugiej połowie 2015 roku, a wobec 2014 r. była o 3,6% wyższa i wyniosła 23,4 mln ton. Największą dynamikę wzrostu można było zaobserwować w Hiszpanii (+276 tys. ton), dzięki powiększeniu stada loch hodowlanych. Wyższą produkcję mięsa zanotowały również Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Polska i Węgry. Warto zauważyć, że 90% tego wzrostu pochodziło z ubojów w krajach tzw. starej Unii -UE-15. W państwach członkowskich można było zaobserwować różne strategie i zachowania ekonomiczne w odpowiedzi na niskie ceny. Jak podaje FAMMU/FAPA niektóre kraje ograniczały produkcję z uwagi na spadek opłacalności pomimo korzystnych i stabilnych cen pasz. Inni producenci natomiast próbowali zrekompensować poniesione koszty inwestycji i niskie ceny zwiększając poziom wytwarzania.
Jeśli chodzi o unijny eksport w 2015 r., był on wyższy niż przed rokiem (wzrósł o 9%) i wyniósł 2,1 mln ton. Sprzyjały temu wyższa produkcja, wzrost konkurencyjności (niskie ceny, słabszy euro wobec dolara amerykańskiego), wysokie zapotrzebowanie ze strony krajów azjatyckich, a także niższa podaż w Brazylii.
Czytaj także o cenach za żywiec wieprzowy
Najbardziej wzrosły wysyłki mięsa do Chin (prawie dwukrotnie do ok. 450 tys. ton, a podrobów o jedną trzecią do ponad 600 tys. ton). Chińczycy zakupili w ubiegłym roku prawie połowę unijnego eksportu podrobów wieprzowych. Największy udział w wysyłkach wieprzowiny do Chin miały Niemcy (37%), Hiszpania (19%) i Dania (15%). Znaczny wzrost wywozu na rynek chiński był spowodowany redukcją pogłowia trzody chlewnej w Chinach oraz konkurencyjnością unijnego mięsa.
Unia Europejska więcej mięsa w 2015 r. eksportowała również do USA, Australii, Gruzji, niektórych krajów bałkańskich i na Tajwan. Mniej natomiast kraje członkowskie wywoziły do Japonii (-5%), Hongkongu (-32%), Korei Płd. (-3%), na Filipiny (-7%), Ukrainę (-57%), Białoruś (-90%), do Angoli (-19%) i Czarnogóry (-36%).
Jak rynek zagraniczny będzie się kształował w obecnym roku? Według Komisji Europejskiej będzie następował wzrost eksportu wieprzowiny poza kraje Unii. Raczej nie ma co liczyć na ponowne zawiązanie współpracy z Rosją, nawet po ewentualnym zniesieniu embarga politycznego i sanitarnego. Rosja systematycznie zwiększa rodzimą produkcję, ograniczając import. Rosyjskim zakupom nie będzie również sprzyjała trudna sytuacja gospodarcza kraju oraz wzrost konkurencyjności ze strony innych dostawców.
Choć spożycie wieprzowiny w Unii Europejskiej wzrosło w 2015 r. (+2,5%), prognozy mówią, że w roku 2016 tendencja będzie odwrotna. W 2015 r. jeden mieszkaniec UE zjadł rocznie 41,7 kg wieprzowiny.