Skup słonecznika. Gdzie i za ile?
W tym roku zanosi się na większe zasiewy słonecznika niż w latach ubiegłych. Niektórzy rolnicy zasiali go po raz pierwszy. Dlaczego? Gdzie go sprzedać i za ile?
Dlaczego warto postawić na słonecznik?
Powody, dla których rolnicy zdecydowali się na zasiew ziarna słonecznika są różne.
- W tym roku zasiejemy 40 ha słonecznika. - Dlaczego? Do jego uprawy skłoniło mnie przede wszystkim to, że mam bardzo duże straty po zwierzynie łownej, głównie: jeleniach, danielach i sarnach. Mimo tego że kukurydza pozwoliła mi przez ostatnie lata zarobić pieniądze, musiałem z niej zrezygnować, bo był bardzo duży problem w uprawie następczej. Zwierzyna ryła w niej w poszukiwaniu resztek kukurydzy. Właśnie dlatego na niektórych polach zamiast kukurydzy musiałem wprowadzić słonecznik - tłumaczy Mateusz Garbatowski, rolnik z miejscowości Michalcza w powiecie gnieźnieńskim (Wielkopolska).
Kolejnym gospodarzem zdecydowanym na zasiew słonecznika w tym roku jest Kamil Wojciechowski z miejscowości Obałki w woj. kujawsko-pomorskim.
- Na to że w gospodarstwie pojawił się słonecznik, wpłynęło kilka czynników: przede wszystkim, to że mamy bardzo różnorodną glebę od klasy IV do VI. Słonecznik siejemy na glebach lekkich, gdyż uważamy, że na glebach ciężkich są rośliny, które potrafią osiągnąć lepszy wynik ekonomiczny. Kolejny czynnik, który wpływa na to, że siejemy słonecznik, to w tym roku przede wszystkim ceny azotu. Słonecznik ma małe wymagania, jeżeli chodzi o azot, dlatego też większym areale nawet w naszej okolicy widać zasiewy słonecznika. I czynnik, który może nie do końca wpływa na to, że siejemy go w naszym gospodarstwie, ale tak w okolicy jest to ważny czynnik - o przełamanie monokultury, zarówno zbożowej, jak i kukurydzianej.
Informacja z września 2022: Gdzie sprzedać słonecznik i za ile?
Gdzie sprzedać słonecznik?
Po skontaktowaniu się z firmami skupującymi zboża, znajdującymi się w bazie „Wieści Rolniczych” ustaliliśmy, że tylko niewielka z nich część skupi w tym sezonie słonecznik. Ziarna słonecznika nie przyjmą takie skupy jak: Elewarr, Elewator w Koronowie, P.H.U. Gawor, Neorol, Komplexmłyn, Elewator Jabłowo, Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie PZZ w Stoisławiu oraz Biuro Rolno-Towarowe "Klich" Na przyjęcie słonecznika natomiast przygotowują się takie firmy jak Agrito, Transrol Sp. z o.o. Sp. k., Agro Gold oraz Wipasz S. A.. Niektórzy przedstawiciele otwarcie mówią, że po raz pierwszy będą skupowali ten rodzaj ziarna. Skłoniło ich do tego duże zainteresowanie rolników i zapytania, gdzie i za ile je sprzedać.
Przedstawiciel firmy Agrito informuje, że mieli kilkoro stałych klientów, którzy przywozili do nich ziarno słonecznika. W tym sezonie jednak firma ze względu na dużą ilość zapytań rolników o skup i cenę, postanowiła wykorzystać sytuację i zająć się tym tematem na większą skalę.
- Myślę, że będzie potrzeba, żeby słonecznik skupować. Coraz więcej jest zapytań od nowych klientów, także tutaj będziemy działać i przygotowywać się do tego, żeby go skupić. Słonecznik jest taką rośliną, która musi przejść specjalne suszenie. Wiadomo, że może tych ton nie jest dużo ze zbioru, ale jest to towar mocno objętościowy i musimy się do tego dobrze przygotować. Ceny jeszcze nie mamy - mówi pracownik Agrito.
W tym roku po raz pierwszy na zakup słonecznika szykuje się także Zbigniew Konarowski z leszczyńskiej firmy Transrol Sp. z o.o. Sp. k.:
- To będzie pierwszy sezon, kiedy będę skupował słonecznik. Temat jest nowy i na razie nie pójdzie to na większą skalę. Zobaczymy po samochodzie jednym czy drugim, jak to będzie oceniane na Zachodzie, może wcześniej będziemy musieli próby pobrać i zobaczymy. Nie wszyscy też sobie zdają sprawę, że bardzo rygorystycznie podchodzi się tam do jakości towaru. Jeszcze wszystkich szczegółów nie znam. Natomiast może w kraju też będziemy próbowali sprzedać. Niewiele skupów się przymierza do skupu słonecznika, bo jest później problem ze sprzedażą. Pytanie: jaka będzie jego jakość i przede wszystkim skład chemiczny, bo to będą sprawdzać i tu mogą być właśnie niespodzianki.
Cena słonecznika
Wstępną cenę słonecznika na razie ustalił Transrol z Leszna. W magazynie u rolnika jest w stanie zapłacić 2550 - 2600 zł/t. Firma Wipasz co roku skupuje słonecznik i w tym roku też tak będzie. Cena natomiast jest jeszcze nieznana. Podobnie jest w przypadku firmy Agrito oraz Agro Gold.