Sektor drobiarski odczuwa skutki zniesienia cła na produkty z Ukrainy
KRD-IG informuje, że od czerwca na rynku drobiu zauważalna jest spora presja ze strony rynku ukraińskiego. O obawach związanych z tym, co może się wydarzyć na rynku wewnątrzunijnych po zniesieniu cła na produkty rolno - spożywcze pisaliśmy już w czerwcu 2022 rok. Przeczytasz o tym TUTAJ. Wszystko wskazuje na to, że obawy potwierdziły się.
- Sytuacja zmieniła się diametralnie w czerwcu 2022 r., kiedy Unia Europejska zawiesiła dotychczasowo obowiązujące cła importowe i kontyngenty na cały ukraiński eksport rolno-spożywczy. W efekcie tych działań do UE trafiają rekordowe ilości mięsa drobiowego oraz jaj - podaje Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza.
Według danych AVEC, Unijnego Stowarzyszenia Przetwórców Drobiu i Handlu Drobiem w UE, której członkiem jest Krajowa Rada Drobiarstwa-Izba Gospodarcza, import mięsa drobiowego do UE przez pierwsze 8 tygodni 2023 r. osiągnął poziom 32 306 ton, co oznacza wzrost o 94% w porównaniu z pierwszymi 8 tygodniami 2022 r.
- Najbardziej wzrósł import mięsa mrożonego, który wyniósł 16 663 ton. Wzrost wyniósł aż 171,6%, natomiast o 40,4% wzrósł import mięsa świeżego z Ukrainy - zaznacza organizacja zrzeszająca producentów drobiu.
Gigantyczne wzrosty zauważalne są także w sektorze jaj, które wynoszą nawet uwaga! 1370%. Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza przekonuje, że większość importowanego na teren UE mięsa drobiowego z Ukrainy pochodzi od jednego, gigantycznego podmiotu, który zarejestrowany jest na Cyprze.
- To jest ogromny koncern, który poza produkcją drobiu, posiada 400 tysięcy ha ziemi, dysponuje więc ogromnym zapleczem paszowym. Mając na względzie ogromne różnice związane z wymogami produkcyjnymi i hodowlanymi na terenie Ukrainy i w Unii Europejskiej, a tym samym różne koszty produkcji, nasi producenci nie są w stanie konkurować z produktami wytworzonymi w oparciu o znacznie niższe wymagania jakościowe - dodaje KRD-IG.
Producenci drobiu: zastanawiamy się nad sensownością dalszej produkcji
Czy możemy się spodziewać, że ukraiński sektor drobiarski będzie coraz bardziej konkurencyjny dla polskiego? Przedstawiciele KRD-IG tłumaczą, że jeżeli Unia Europejska zdecyduje się na przedłużenie preferencji handlowych dla Ukrainy w czerwcu, sytuacja polskich producentów drobiu oraz jaj będzie w dalszym ciągu ulegać pogorszeniu.
- Kontynuacja takich działań wpłynie negatywnie na całą branżę drobiarską, a nieuczciwa przewaga konkurencyjna, zamiast zanikać, będzie się pogłębiać - komentuje KRD-IG.
.................................................................................................................................................................................................
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
- Tagi:
- drób
- jaja
- import z Ukrainy