Rynek żywca wieprzowego. Ceny w skupach nadal stabilne, są jednak wyjątki
Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Zrzeszenie Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej - POLPIG, informuje w cotygodniowym raporcie o sytuacji na rynku trzody chlewnej, zarówno na rynku unijnym, jak i krajowym.
Rynek żywca wieprzowego - UE
Ceny skupu żywca wieprzowego w krajach unijnych są stabilne. Wyjątek stanowią jednak Francji i Hiszpani, gdzie ceny skupu tuczników spadły. - W Niemczech cena tuczników VEZG pozostała na poziomie 2,10 €/kg (wbc). Stabilna sytuacja utrzymuje się również w Belgii, Danii, Austrii i w Holandii. W tym ostatnim kraju, jak informuje ISN, rzeźnie rozpoczęły uboje w soboty zwiększając tym samym zapotrzebowanie na surowiec rzeźny - relacjonuje szef POLPIG-u. Zaznacza jednocześnie, że zauważalne ożywienie przedświąteczne i rosnące zamówienia w większości krajów jeszcze nie znalazły odzwierciedlenia w cennikach skupowych.
- Jednym z powodów jest spadek eksportu unijnej wieprzowiny na rynki trzecie w wyniku niekonkurencyjnych cen, które utrudniają lokowanie produktów wieprzowych poza Unią Europejską - zwraca uwagę Aleksander Dargiewicz.
Podkreśla, że zwłaszcza widać to w Hiszpanii. Kraj ten ograniczył bowiem swój eksport w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. o 16%. - Oznacza to, że produkty te trafiły na rynek unijny - komentuje ekspert. Zaznacza przy tym, że wysokie ceny produktów wieprzowych również nie są obojętne dla unijnych konsumentów, których zasobność portfela spadła ze względu na inflację.
Rynek żywca wieprzowego - Polska
W Polsce cena tuczników w klasie E, jak wynika z rozeznania POLPIG-u, w większości zakładów nie uległy zmianie, choć zakłady przygotowują się do realizacji zwiększonych zamówień świątecznych. Krajowa cena skupu tuczników w klasie E, jak podaje związek, wynosi ok. 9,60 zł/kg. Oznacza, że jest ona wyższa od niemieckiej o ok. 0,40 zł/kg.
- Będzie to zachęcało niektórych przetwórców do importu i zacierania różnic cenowych w obu krajach - uważa Aleksander Dargiewicz.