Rynek żywca wieprzowego: Ceny świń lekko w górę
Na polskim rynku trzody chlewnej pierwsze drgnięcia w cenach. W Niemczech natomiast stagnacja. Jak zatem zastój za zachodnią granicą wpłynie na dalsze podwyżki? Ile aktualnie płacą skupy? I czy zbliżające się święta Bożego Narodzenia, a co za tym idzie, zwiększone zapotrzebowanie na mięso, będą również miały wpływ na ceny wieprzowiny?
Październikowe obniżki cen tuczników
Październik nie był przychylny dla producentów trzody chlewnej. W połowie tego miesiąca informowaliśmy o drastycznie niskich stawkach (zobacz TUTAJ). Były one wówczas najniższe od ponad półtora roku. W drugiej połowie października obniżki cen za świnie w końcu wyhamowały.
Listopad - lekkie wzrosty stawek za świnie
Listopad rozpoczął się od optymistycznych prognoz Aleksandra Dargiewicza W cotygodniowym raporcie prezes Krajowego Zrzeszenie Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej - POLPIG dał nadzieję rolnikom na wzrosty notowań (zobacz TUTAJ). I wygląda na to, że być może Dargiewicz ma rację. W czwartek 9 listopada skontaktowaliśmy się z przedstawicielami skupującymi trzodę chlewną. Kilku pośredników zdecydowało się na podniesienie oferowanych stawek o 10 groszy. Co spowodowało ruch na rynku żywca wieprzowego?
- Powoli robi się już większe przedświąteczne zainteresowanie. Jak ktoś potrzebuje zrobić zapas, to teraz, a nie później. Do tego rolnicy też próbują się chwilę wstrzymać, bo liczą, że jutro będzie drożej. Głównej przyczyny tych lekkich wzrostów jednak doszukiwałbym się w świętach Bożego Narodzenia. Zakłady wolą się zaopatrzyć trochę szybciej, a nie na ostatnią chwilę i ostatnie lata tak przeważnie jest, że od połowy listopada do połowy grudnia jest to zainteresowanie, a po Mikołaju już to wszystko się wycisza - mówi Andrzej Podgajny z firmy Jędrek, zajmujący się skupem trzody i bydła.
Podwyżki cen tuczników - czy to dopiero początek?
Boże Narodzenie może i ma jakiś wpływ na to, co dzieje się na rynku żywca wieprzowego. Nie zapominajmy jednak, że ogromną rolę odgrywa u nas jednak rynek zachodni. To właśnie ruchy, które tam mają miejsce, odzwierciedlają się u nas. A w Niemczech w ostatnim czasie niestety nic się nie dzieje, a stawki utrzymują się niezmiennie na poziomie 2,1 €/kg, czyli około 9,28 zł/kg:
- Wszyscy liczyli, że w Niemczech będą wzrosty, zmiany - a ich póki co nie ma i to też może nie pociągnie takiej lawiny podwyżkowej - dodaje pan Andrzej.
Ceny trzody chlewnej w skupach
W czwartek 9 listopada w pojedynczych skupach podniesiono stawki o 10 groszy głównie za tuczniki. Niezmienne natomiast pozostają stawki za maciory i knury. Jak zatem kształtują się aktualne ceny?
- Tuczniki - od 6,80 do 7,20 zł/kg - średnia stawka to 6,98 zł/kg.
- Poubojowa klasa E - od 9,00 do 9,60 zł/kg - średnia stawko to 9,30 zł/kg.
- Maciora - od 5,00 do 5,60 zł/kg - średnia stawka to 5,28 zł/kg
- Knur - 5,20 zł/kg.