Rynek wieprzowiny w 2020 r. - najnowsze prognozy
Ubiegły rok upłynął pod znakiem wysokich cen świń. Jaki będzie 2020 r.?
Zdaniem Krajowego Zrzeszenia Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej, 2020 r. dla branży produkcji wieprzowiny czeka niepewność i wiele wyzwań. Dlaczego?
Już na wstępie Aleksander Dargiewicz, prezes KZP-PTCh, zwraca uwagę na to, że w pierwszym tygodniu 2020 r. zarówno na rynku krajowym, jak i rynkach europejskich cena tuczników były na poziomie tych z końcówki 2019 r.
- Obecny poziom cen zapewnia opłacalność produkcji żywca wieprzowego. Skłania to wielu małych rolników do powrotu do produkcji świń. Nikomu nie można zakazywać produkcji, ale działalność ta powinna spełniać zasady bioasekuracji i być uruchamiana za zgodą Powiatowego Lekarza Weterynarii - zaznacza Dargiewicz.
Szef KZP-PTCh porusza także problem afrykańskiego pomoru świń. - Po przeniesieniu wirusa ASF zachód Polski, a w szczególności do Wielkopolski, pojawiły się nowe zagrożenia, które będą oddziaływały na całą branżę w 2020 roku. Choroba rozprzestrzenia się w populacji dzików, a presja wirusa w środowisku rośnie, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w okresie letnim. Wzorem lat ubiegłych możemy spodziewać się licznych ognisk ASF w stadach trzody chlewnej, ograniczeń w przemieszczaniu świń oraz pojawienia się trudności zakładów przetwórczych w dostępie do surowca i rynków zbytu - uczula Dargiewicz. Zwraca przy tym uwagę na następującą sprawę: - Choroba dotyka tylko świnie i dziki, ale skutki gospodarcze mogą być odczuwalne dla całego społeczeństwa. Coraz większe środki publiczne mogą być przeznaczane walkę z wirusem. Dalsze rozprzestrzenianie się wirusa nie tylko będzie wywierało negatywne skutki gospodarcze w Polsce, ale również może mieć dużo większy wpływ na rynek unijny, gdy pierwsze przypadki ASF u dzików zostaną potwierdzone w Niemczech. Na tym nie kończy. - Możemy mieć cichą nadzieję, że Chińczycy, z uwagi na olbrzymi deficyt wieprzowiny, uznają regionalizację występowania choroby w Niemczech. Pozwoli to utrzymać wysoki poziom niemieckiego eksportu i ograniczy spadki cen - twierdzi szef KZP-PTCh.
AKTUALNE CENY ŻYWCA WIEPRZOWEGO. KLIK
Według Dargiewicz, skutki ekonomiczne ASF można ograniczyć przez redukcję populacji dzików, zbieranie i utylizację truchła, podnoszenie poziomu bioasekuracji w gospodarstwach i zwiększenie świadomości społecznej.
- Do wygrania walki z wirusem niezbędna będzie szczepionka, która zastosowana u dzików może ograniczyć przenoszenie wirusa do stad trzody chlewnej. Na praktyczne zastosowanie szczepionki u dzików będziemy musieli jednak jeszcze kilka lat poczekać - sądzi prezes KZP-PTCh.
Czytaj także: