Rośnie eksport wołowiny
Znaczny wzrost eksportu wołowiny z Japonii, Australii i Paragwaju.
Więcej wołowiny z Japonii trafia na rynek światowy
W czerwcu br. Japonia wyeksportowała 92,2 ton mięsa wołowego (głównie z bydła rasy Wagyu, będącej najdroższą wołowiną na świecie), tj. o 24% więcej niż przed rokiem. Trafiła ona (wołowina) do 17 krajów, w tym do nowych rynków zbytu, takich jak Holandia, Wielka Brytania, Belgia oraz na Filipiny. Eksport tego gatunku mięsa z Japonii pozostaje na niskim poziomie, choć rząd japoński pracuje usilnie nad wzrostem handlu rodzimą wołowiną. Od czerwca 2013 r. średnia wartość eksportowa wołowiny wywożonej z Japonii zwiększyła się o 5% do 6513 JPY/kg (około 197 zł/kg). W I połowie 2014 r. Japończycy wyeksportowali łącznie 531,2 ton mięsa wołowego, tj. o 22% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Poza głównymi rynkami zbytu (Hongkong, Singapur i Stany Zjednoczone), wołowina z Japonii zaczęła także docierać do Tadżykistanu, Bangladeszu i Mongolii.
Utrzymuje się dynamiczny wzrost eksportu wołowiny z Australii
Po siedmiu miesiącach br. eksport mięsa wołowego i cielęcego z Australii przekroczył o 100 tys. ton poziom wywozu tego gatunku mięsa z analogicznego okresu 2013 r. Wzrost eksportu, wynikający z wysokiej liczby ubojów bydła, nie wykazuje, jak dotąd żadnych oznak spowolnienia. W lipcu br. poziom wywozu osiągnął największy miesięczny pułap, wynosząc 121,5 tys. ton, co oznacza, że był o 14% większy niż w lipcu 2013 r. Od stycznia do końca lipca br. Australijczycy wyeksportowali łącznie 706,2 tys. ton mięsa wołowego. Dominującym rynkiem zbytu były Stany Zjednoczone, które odczuwają braki podażowe. W lipcu br. Australia wysłała w tym kierunku 36,8 tys. ton mięsa wołowego, tj. ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem. Był to zarazem największy miesięczny eksport wołowiny do USA w ciągu ostatniej dekady. Wzrosły także (dwukrotnie) wysyłki australijskiej wołowiny do Kanady, do 3,5 tys. ton. Dla porównania wywóz do Japonii obniżył się o 17% do 26,3 tys. ton, wzrosły za to wysyłki do Korei Południowej (o 3% do 13,2 tys. ton). W pierwszych siedmiu miesiącach 2014 r. dostawy australijskiej wołowiny do Korei Południowej zwiększyły się o 16% do blisko 86 tys. ton. W lipcu br. wywóz tego gatunku mięsa do Chin ukształtował się na poziomie około 11 tys. ton. Od stycznia do końca lipca br. do Państwa Środka trafiło łącznie blisko 79 tys. ton mięsa wołowego, tj. o 2% więcej niż przed rokiem. W lipcu br. więcej australijskiej wołowiny trafiło także do Indonezji (wzrost o 75% do około 6 tys. ton), jak również do krajów Bliskiego Wschodu (6,6 tys. ton). Dostawy do krajów Unii Europejskiej zwiększyły się o 30% do 2,7 tys. ton, wynosząc w pierwszych siedmiu miesiącach 2014 r. łącznie 14,7 tys. ton. Wysoki poziom eksportu wołowiny z Australii utrzyma się prawdopodobnie jeszcze przez najbliższe dwa miesiące, po czym można oczekiwać, że w ostatnim kwartale zacznie się sezonowe osłabienie wywozu.
Rekordowy poziom eksportu wołowiny z Paragwaju
W I połowie 2014 r. Paragwajczycy wyeksportowali łącznie 121,5 tys. ton mięsa wołowego, tj. o 13,5% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Ten rekordowo wysoki poziom wywozu, osiągnięto dzięki silnemu popytowi płynącemu z rynków zagranicznych, wysokiej produkcji wołowiny oraz konkurencyjnym cenom, wynoszącym średnio 4,52 USD/kg. Pomimo redukcji wysyłek, Rosja pozostała największym odbiorcą mięsa wołowego z Paragwaju, z eksportem na poziomie 62,2 tys. ton. Dla porównania eksport do Chile zwiększył się prawie pięciokrotnie do 21,4 tys. ton. Zwiększyły się także wysyłki paragwajskiej wołowiny do Brazylii, o 22% do około 13 tys. ton. Duży wpływ na wywóz w tym kierunku miały zakończone niedawno mistrzostwa świata w piłce nożnej, które organizowała właśnie Brazylia. W I połowie 2014 r. Paragwajczycy wyeksportowali także 8,1 tys. ton mięsa wołowego do Hongkongu, tj. o 80% więcej niż przed rokiem.