Rolnicy cały czas niechętni do sprzedaży zbóż. Czekają na lepsze ceny!
Z informacjami na ten temat spieszy Izba Zbożowo-Paszowa w cotygodniowym raporcie.
Zbiory kukurydzy na ziarno 2024
W wielu regionach kraju zbiory kukurydzy na ziarno już się zakończyły albo zbliżają się ku końcowi.
- Wiele wskazuje na to, iż kukurydziane żniwa w kraju zostaną w znacznej mierze zakończone przed końcem października. Zbiory praktycznie dobiegają końca na południu i zachodzie kraju. Znaczne zaawansowanie zbiorów notuje się centrum i na wschodzie kraju, gdzie ziarno zebrano z około 80% areału - relacjonuje IZP.
Zwraca jednocześnie uwagę na to, że najmniej zaawansowane zbiory - tradycyjnie - notuje się na północy kraju.
- Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym, zbierane ziarno kukurydzy jest cały czas suche, często o wilgotności w przedziale 20-24%. Jakość zbieranego ziarna kukurydzy jest zadowalająca, przy niskich DON-ach - podkreśla Izba.
Krajowy rynek zbóż: Rolnicy cały czas niechętni do sprzedaży zbóż
Krajowy rynek zbóż, jak informuje IZP, w dalszym ciągu operuje w warunkach mocno uszczuplonej podaży ziarna. Przedmiotem handlu nadal przede wszystkim kukurydza mokra.
Na rynku notuje się bardzo mało ofert sprzedaży praktycznie wszystkich zbóż.
- Rolnicy cały czas nie są chętni do sprzedaży zbóż i czekają na dalszy wzrost cen. Tym samym trudno o zakupy większych partii ziarna. Handel ziarnem cały czas ma charakter spotowy, na tu i teraz. Bardzo trudno bowiem o zakupy większych partii ziarna z odbiorem w listopadzie/grudniu br., a także na początku 2025 roku - informuje Izba.
Zwraca też uwagę na to, że 16 października rozpoczęła się wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich, co dodatkowo będzie powstrzymywać rolników przed sprzedażą większych partii zbóż.
Krajowy rynek zbóż: Wzrost zainteresowania przetwórców zakupami ziarna
Po stronie popytowej na rynku, jak podaje IZP, notuje się wzrost zainteresowania przetwórców zakupami ziarna w celu uzupełnienia zapasów, ale przy mocno uszczuplonej rynkowej podaży nie jest łatwo kupić większe partie towaru. To powoduje, jak zaznacza Izba, że ceny zbóż trzymają się mocno.
W zależności od regionu kraju, ceny oferowane przez krajowych przetwórców za zboża z dostawą w październiku/listopadzie br. kształtowały się następująco (DAP, wg stanu na 18 października br.):
• pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) - 920-960 PLN/t,
• pszenica paszowa - 850-900 PLN/t,
• jęczmień paszowy - 730-810 PLN/t,
• pszenżyto - 720-790 PLN/t,
• żyto konsumpcyjne - 600-690 PLN/t,
• żyto paszowe - 570-650 PLN/t,
• owies paszowy - 680-770 PLN/t,
• kukurydza - 750-830 PLN/t,
• kukurydza mokra (30% wilgotności) - 460-570 PLN/t,
• rzepak (bez dopłat) - 2100-2180 PLN/t.
AKTUALNE CENY ZBÓŻ W SKUPACH. KLIK