Ministerstwo rolnictwa o sytuacji na rynku zbóż
Podczas posiedzenia, któremu przewodniczył sekretarz stanu w resorcie rolnictwa Michał Kołodziejczak, omówiono także sytuację cenową na rynku zbóż czy znaczenie dywersyfikacji produkcji rolnej w gospodarstwach w celu zmniejszania ryzyka rynkowego. Podjęto dyskusję także na temat roli informacji o sytuacji na rynkach rolnych jako narzędziu dla rolników w podejmowaniu decyzji biznesowych.
Ustalono, że w kraju utrzymuje się wysokie tempo zbiorów kukurydzy na ziarno. Żniwa kukurydziane przebiegają dobrze, jedynie lokalnie opady deszczu przeszkadzają w zbiorach. Plony kukurydzy, według Zespołu ds. monitorowania rynku zbóż, są większe niż w roku ubiegłym, a jakość ziarna jest zadowalająca. Podobnie jak ceny kukurydzy, które według resortu rolnictwa są stabilne. Eksperci od rynków rolnych podali także, że wypłacane są premie do ceny za wilgotność ziarna poniżej 30 proc.
W trakcie posiedzenia zrelacjonowano, że na giełdzie MATIF ceny zbóż w ostatnich dniach nieco wzrosły.
- Jest to spowodowane m.in. niekorzystnymi warunkami pogodowymi w regionie Morza Czarnego oraz w niektórych regionach UE, co wpływa na przebieg zasiewów pod przyszłoroczne zbiory – dodali eksperci.
Eksport zbóż z Unii Europejskiej jest pod presją dużej konkurencji eksportowej na rynku światowym.
- Wielkość produkcji zbóż w Polsce, zwłaszcza kukurydzy, rośnie, co wynika m.in. ze wzrostu plonów przy zmniejszającym się ich krajowym zużyciu w ostatnich latach. Oznacza to zwiększone potrzeby zagospodarowywania ziarna m.in. poprzez eksport – zaznaczyli członkowie Zespołu ds. monitorowania rynku zbóż przy MRIRW.
Czytaj także: Zbiory kukurydzy na kiszonkę 2024. Nie wszyscy zadowoleni