Przez 4 miesiące do Polski przywieziono ponad 2,5 mln szt. prosiąt i warchlaków
W 2024 r. światowa produkcja wieprzowiny może być mniejsza niż w roku 2023, do czego przyczyni się spadek ubojów w Chinach, skąd pochodzi ponad połowa światowej produkcji tego mięsa. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) prognozuje, że w całym 2024 r. produkcja wieprzowiny na świecie prawdopodobnie wyniesie niecałe 116 mln ton, o 0,6% mniej niż w 2023 r.
Ożywienie na rynku wieprzowiny w UE po trzech latach spadków
W Unii Europejskiej w drugiej połowie 2024 r. należy spodziewać się ożywienia na rynku wieprzowiny po trzech latach znaczących spadków. W pierwszym kwartale 2024 r. ubój świń w UE wyniósł ponad 5,4 mln ton i był nieznacznie (o 0,3%) większy niż przed rokiem.
Komisja Europejska przewiduje, że produkcja wieprzowiny w UE w 2024 r. nieznacznie spadnie (o 0,4%) i wyniesie 20,7 mln ton. Spożycie wieprzowiny utrzyma się na stabilnym poziomie, wynoszącym około 31 kg na mieszkańca, z uwagi na nadal wysoki poziom cen żywca.
U nas większe pogłowie, większe dostawy żywca do ubojni i większy eksport
W Polsce w grudniu 2023 r. pogłowie świń wyniosło ponad 9,8 mln szt. i było o 1,5% większe niż w grudniu 2022 r. Wzrost liczebności nastąpił w przypadku świń na chów o wadze 50 kg i więcej - o prawie 12%, w tym loch prośnych - o prawie 13%. Stado prosiąt zwiększyło się o ponad 6%, a warchlaków - o niecałe 2%, za to pogłowie tuczników uległo zmniejszeniu o ponad 2%.
W konsekwencji wzrostu pogłowia, w pierwszych miesiącach tego roku zwiększyły się dostawy żywca do ubojni. Do maja uboje przemysłowe świń wyniosły ponad 1 mln ton w wadze żywej - o 9% więcej niż przed rokiem.
Nastąpiła poprawa wyników w eksporcie. W okresie styczeń - kwiecień za granicę sprzedano ponad 200 tys. ton żywca, mięsa, przetworów i tłuszczów wieprzowych - o prawie 4% więcej niż przed rokiem. Przychody uzyskane ze sprzedaży zagranicznej produktów wieprzowych wzrosły o 6%, do prawie 3 mld zł. W strukturze asortymentowej eksportu produktów wieprzowych z Polski największy udział miało mięso (57%). Od początku stycznia do końca kwietnia za granicę sprzedano 109 tys. ton mięsa wieprzowego - o 8% więcej niż przed rokiem.
Odbiorcą trzech czwartych była Unia Europejska. Głównie: Niemcy (11 tys. ton), Rumunia (9 tys. ton), Słowacja (blisko 9 tys. ton), Czechy (8 tys. ton) oraz Węgry (7 tys. ton), a wśród krajów nienależących do UE: Wielka Brytania (8 tys. ton), USA (4 tys. ton), Hongkong i Wietnam (po około 3 tys. ton).
Nasz import od kilkunastu lat jest wyższy od eksportu
Import produktów wieprzowych do Polski od 2008 r. utrzymuje się na poziomie wyższym niż eksport. W okresie pierwszych czterech miesięcy 2024 r. do kraju przywieziono łącznie 317 tys. ton żywca, mięsa, tłuszczów i przetworów wieprzowych, o 5% więcej niż przed rokiem. Sprowadzane było przede wszystkim mięso i żywiec wieprzowy pochodzące prawie w stu procentach z krajów Unii Europejskiej.
Od stycznia do końca kwietnia 2024 r. do Polski zaimportowano 221 tys. ton mięsa wieprzowego, o 2% więcej niż przed rokiem. Pochodziło ono głównie z: Danii (57 tys. ton), Belgii (46 tys. ton), Niemiec (43 tys. ton), Hiszpanii (30 tys. ton) i Niderlandów (24 tys. ton).
Import żywca wieprzowego do Polski w tym okresie był o 14% większy niż przed rokiem i wyniósł 2,6 mln szt., z czego 2,4 mln szt. stanowiły prosięta i warchlaki z Danii. Niewielkie ilości sprowadzano z Łotwy (21 tys. szt.), Węgier (9 tys. szt.) i Niemiec (5 tys. szt.).
Przed rokiem trzoda chlewna była o kilkanaście procent droższa
Od lutego ceny skupu trzody chlewnej wykazywały wzrost. Były one jednak nadal niższe niż w drugim i trzecim kwartale 2023 r., kiedy kształtowały się w przedziale 8,36-9,44 zł/kg. W maju krajowi dostawcy za świnie rzeźne uzyskiwali przeciętnie 7,68 zł/kg, o blisko 1% więcej niż w poprzednim miesiącu, ale o ponad 14% mniej niż w maju 2023 r. Na początku czerwca ceny żywca wieprzowego były wyższe, jednak w drugiej i trzeciej dekadzie miesiąca spadły. Był to poziom o ponad 0,5% niższy niż przed miesiącem oraz o 18% niższy niż przed rokiem.