Pojawiają się ceny na nowe zbiory zbóż. Co ze starymi?
![](/media/cache/89/f9/89f90928cb40e9056d36b0df55fe5155.jpg)
W skupach w dalszym ciągu nie widać ożywienia. Pod koniec roku rolnicy zapowiadali, że ze sprzedażą ruszą w styczniu, wtedy, gdy trzeba będzie zakupić m.in. nawozy.
Czy przyspieszenie prac w polu ożywi handel zbożami?
Rolnicy z ofertą sprzedaży zbóż pojawiają się u pośredników bardzo sporadycznie.
- Jeszcze pytają, a kiedy będą sprzedawać? To już cięższa odpowiedź. Aktualnie nawet pojedynczych partii rolnicy nie sprzedają. W styczniu pojawiły się częściowo partie towarów, ale niektórzy mieli wyższe oczekiwania cenowe. Sprzedawali głównie pszenicę zarówno konsumpcyjną, jak i paszową - mówi pośrednik z firmy Agrito, skupujący ziarno.
Temperatury powietrza, jak na luty, są dość wysokie. Jeśli w dalszym ciągu się utrzymają, rolnicy z pewnością szybciej wyruszą do prac w polu. To powinno nieco zwiększyć ruch w skupach, bo później rolnicy zwyczajnie nie będą mieli czasu na aktywność sprzedażową.
Czytaj także: Ceny bydła w Polsce: nagły zwrot akcji na rynku skupu
Ceny zbóż na nowe zbiory dużo niższe od oczekiwań
Mimo iż do żniw jeszcze sporo czasu, pojawiają się już ceny ziarna na nowe zbiory. Przeważnie były one zbliżone do aktualnie oferowanych. Różnica wynosiła się w granicach 10 - 20 zł na tonie. Obecnie jednak oferty kontraktów na pszenicę są znacznie niższe w porównaniu do cen za stare ziarno.
- Żeby były zbliżone do tych aktualnie oferowanych, to nie można powiedzieć, bo na nowe zbiory jest jakieś 40 złotych taniej, bynajmniej na pszenicy konsumpcyjnej. To dosyć dużo - dodaje handlowiec.
Rolnicy nie sprzedają starego zboża, bo stawki nie zachęcają i tym bardziej nie myślą o kontraktach na tegoroczne żniwa. Pośrednicy już w ubiegłym roku wspominali, że z roku na roku jest coraz słabsze zainteresowanie kontraktami, z uwagi na niestabilność rynku. Ceny zmieniają się zbyt często, co zwiększa ryzyko straty.
- Nawet nie pytają o ceny na nowe zbiory, a o kontrakty tym bardziej. Nie myślą jeszcze o nowych zbiorach - wspomina pracownik Agrito.
Ile kosztuje pszenica i inne zboża?
Na najbardziej stabilnym poziomie utrzymują się ceny jęczmienia, zarówno konsumpcyjnego jak i paszowego oraz soi i żyta paszowego. Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni natomiast ewidentnie widać spadkowy trend notowań pszenicy. Wahają się z kolei stawki za owies, kukurydzę i pszenżyto. Najbardziej jednak niestabilne są ceny rzepaku. Poniżej tabela przedstawiająca ceny najniższe i najwyższe w skupach współpracujących z wiescirolnicze.pl na przestrzeni ostatnich tygodni.
Zobacz ceny zbóż i rzepaku w poszczególnych skupach
- Tagi:
- ceny rzepaku
- ceny zbóż
- rynek zbóż